| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de noua tulpina de covid?! Aia din Anglia care e cu 70 % mai contagioasa?!
Deja in Italia e un caz, noi inchidem traficul cu Anglia abia maine la ora 19 dar doar aerian.
Ce rost are daca nu inchizi si trenuri, vapor, autocare?!

O gestionare a situatiei de te doare capul, pana nu murim cu totii, astia nu se lasa.
Pai imediat ce s-a auzit de tulpina aia, cum imediat blocat tot traficul din Anglia pe toate caile.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar vaccinul va contraataca orice forma de evolutie a acelui virus, asa ca nu va faceti griji si vaccinativa si lasati teori de astea, ganditi rational

| Mosotti explică (pentru RAY):

Asa e, am citit azi in ziar ca vaccinul contracareaza si noua tuplina, doar sa nu o luam inainte sa vina vaccinul, sa murim cu zile, acolo e problema. Ca inca vaccinul n-a venit!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti prea dulce sa te pape corona

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ma papa la o adica, ca nu-s eu superman.

| Violleta2022 a răspuns:

Aceeasi marie cu alta palarie!
Auto-protectie si izolare, ca sa nu va contaminati.
Cine are un sistem imunitar cu probeme, sa fie mai atent ca de obicei, ca nu-i bine sa riste o infectare.
Al doilea val este mai puternic ca primul si se pare ca vom continua tot anul 2021, fiindca isi tot modifica tulpina si probabil vom ajunge cu totii infectati, la un moment dat.
Anglai are o reputatie nasolaa cu statul in puburi, unde se duce tot omul si de aici infectarea masiva.
Acum li se inchid toate portile, fiindca nimeni nu-si doreste ceva mai violent decat a avut pana cum.
Traficul aerian din UK spre tara si spre lume se inchide si curand se va inchide si accesul pe sosea, de la cei care vin din UK. Este o masura buna de protectie, mai ales ca-n Romania sunt destui prosti, care cred ca-i minciuna si ei sunt imuni la contaminare.

| Violleta2022 a răspuns:

Suspendare zboruri România-UK pentru 14 zile
Din cauza apariției unei noi tulpini a virusului SARS-CoV-2 la nivelul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, @Guvernul României a decis suspendarea zborurilor spre/dinspre Regatul Unit al Marii din/către România, pentru toate aeroporturile din România, pe o perioadă de 14 zile, începând cu data de 21.12. 2020 ora 19.00.

Totodată s-a decis ca toate persoanele care sosesc în România din Regatul Unit vor trebui să se supună obligației de a efectua o perioadă de 14 zile de carantină/autoizolare la o adresă declarată la intrarea în România.

Decizia a fost stabilită în baza Hotărârii Nr. 61 din 20 decembrie 2020 a Comitetului Național Pentru Situații de Urgență din cadrul Guvernului României.
Detalii în Hotărârea Nr. 61/20 decembrie 2020 a CNSU
http://londra.mae.ro/......-news/2300

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Si trenurile, autocarele de ce nu le-a oprit?! Deci e fix cucu masura cu avioanele. Si pana ieri la ora 19 cine stie cati or fi intrat din Anglia cu noua tulpina! Trebuia imediat cum s-a auzit de ea, nu abia ieri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Fiindca lasa romanii sa se intoarca acasa, dar ii baga obligatoriu in carantina 14 zile, daca vin din UK.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Pai atunci de ce a mai oprit avioanele, e non sens, putea sa le lase si pe alea si sa ii bage in carantina, totul anapoda in Romania asta tampita.
Daca ii baga in carantina 14 zile sa ii bage, dar pana acu ce au facut? Au lasat mii de romani sa vina din Italia de ne-a impanzit de boala fara sa-i izoleze pana sa fie clar daca au sau nu virusul, si sa fie rezolvati inainte sa le dea drumul in societate.

| mgtow a răspuns:

O sa vezi cum apare in toata europa, pedegeaba au blocat francezii traficul pentru ca sant purtatori care au calatorit in avioane si raspandesc noua radacina, numa de virusi numi arde acum, il calc cu tiru dal in masa banii sa iasa - stau izolat in camion nu am treaba cu personal neautorizat, acasa la fel

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Pai da, e bine ca te protejezi. Oricum vaccinul e bun si pentru noua tuplina, deci e f okey. Doar sa nu vina mai inainte sa ne faca praf mai rapid dat fiind ca e mai contagios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înțelegi că această măsură radicală a ta nu se poate pune în aplicare fără consecințe sociale și economice care depășesc riscurile infectării cu noua rădăcină de covid. De aceea acea izolare pe care dta o concepi ca măsură a stăvilirii rîspândirii virusului nu se poate aplica.
pana nu murim cu toti.
Și dacă nu se ia absolut nici o măsură, nu murim cu toții.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Pai si china a rezolvat-o repede cu un lock down ca lumea un 4-5 saptamani, si apoi s-a reluat totul de la cap. Adica mor oameni si tu pui banul mai presus decat omul.
Nu murim deloc, daca am face ca lumea treaba, am fi scapat si noi de mult. Ca nu moare economia in 5 saptamani, se conserva totul, si apoi o iei de la cap.
Ai un restaurant, il inchizi, il deschizi dupa de exemplu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu nu știi ce a fost în China.
Dar ce ai spus dta înainte.
Să oprim un vapor pornit di Anglia să nu intre în port.
În ce fel ai dreptate. Carantină vine de la 40 de zile. Așa era în Evul Mediu în Vest, Italia, etc. Venea vaporul din zonă infectată, nu le dădea voie să debarce în port nici ei nici marfa, timp de 40 de zile. Apoi intra sanepidul pe corabie. Dacă erau sănățoși, le dădea drumul. Dar acum, când e pornit spre tine cargou de 1000o de tone cu marfă de sute de milioane pe el, cum îl oprești, cine suportă paguba.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Am zis vaporul, trenurile asa cu turisti sa nu mai circule, nu cu marfuri, ca aia e altceva. Pui echipaj pe vapor care sa fie testat si sanatos cand pleaca, la destinatie au grija sa se protejeze sa fie bine, si e f ok, nu e problema.

| relian a răspuns:

Asa este, numai morti vezi peste tot, drumurile is pline de morti laughing santurile, tot e jale laughing aveti grija ca asta se ia si prin internet laughing

| Frank51 a răspuns:

Eu zic sa inchidem si magazinele, ca deh.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Ar fi culmea sa nu luam masuri, sa vina si noua tulpina, nu e normal sa blocam traficul cu zona unde e noua tulpina?! Nu e vb de magazine la noi in tara.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Nici nu incerci sa gandesti inainte.

- nu poti obliga un om fara simptome sa nu intre(se poate conditiona cu test covid)
- nu poti interzice intrarea marfurilor
- nu poti oprii traficul aerian decat daca e cazul(s-a oprit)
- nu poti oprii oamenii care merg sau vin la munca

Majoritatea traficului este format din cele de mai sus, si concentratiile mari de oameni se afla in mall-uri si magazine, totusi tu ai o problema cu granita laughing

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Nu discutam de marfuri ca asta e altceva, se trimite echipa de pe vapor, tren, etc testata si aici sa aiba grija sa nu se infecteze.
Poti permite plecarea oamenilor din Anglia abia dupa ce au testul facut rezultat venit cam cand pleaca, iar pana la rezultat izolati, ca sa nu-l ia intre timp dupat test si pana la rezultat.

Ca asa dupa tine, ne ducem dracu toti!
Daca trebuie sa opresc oamenii, ii opresc daca e interes national, ca se duc la munca sau nu, sau ii las daca se face chestia cu testul dar ca lumea!
Si cand vin in tara ii bagi la izolare monitorizata pana ce vine rezultatul testului, si dupa aia le dai drumu.
Altfel nu.
Pai ce vrei, sa murim cu zile?

Am o problema cu granita pentru noua tulpina, la asta ma refer, ce am zis acum mai sus am zis pentru trafic Anglia-Romania, nu pentru intern.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Este imposibil de realizat ceea ce spui tu, nu inteleg de ce ti se pare atat de usor...

| Mosotti explică (pentru Frank51):

De ce e greu? Cine intra in tara, carantinati si testati si nu lasi sa iasa pana nu-s rezolvati, e chiar f usor! Daca au virusul, ii tii pana nu-l mai au, daca au simptome nasoale ii duci la spital, ii tratezi, si dupa ce testul e negativ pe dai drumul in societate.
Daca nu vrei ca inchizi traficul.
Deci solutii sunt.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte usor este, de aia sunt 78 de milioane de infectati.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Pai sunt ca nu s-au luat masuri! De aia, in china s-au luat si s-a rezolvat in mare parte, daca aveau un 5-6 infectati noi pe saptamana, dar si pe aia ii rezolva.

Au venit n romani din Italia, Spania si nu i-a bagat in carantina, i-a lasat sa intre ca popa asa.
I-a durut in pix de noi, s-au facut autoritatile ca fac ceva, au inchis scolile, dar mall-urile sunt deschise, deci masuri pe sfert.

Ia domne masuri mai dure pana la vaccin, si aia e, daca tot nu am vrut sa facem ca, China un lock down serios si sa scapam.

| zilog a răspuns:

LA 4 KM de casa in care locuiesc eu este zona închisă total de la ora 12 noaptea.
Ce părere să am o să se repare stratul de ozon?
Nu o să mai fie nevoie să se îmulțească mâncarea cu ajutorul chmicalelor ci toată mâncarea de pe planetă va fi bio si eco pentru că se va ajunge pentru toti cei rămași in viață!
Toate zgârienorurile vor fi transformate in sere pentu copaci micuți care vor fi replantați de roboței.

Toate casele vor avea doar 1 singur etaj unde va locui cel ce are manufactura atelierul tăbăcăria cizmăria afacerea de la parter, la etaj vor sta negustorii sau meșterii meseriașii sau doctorii
iar la parter vor avea cabinetele sau atelierele de productie manuala pentru ca lumea se va satura de roboti si tâmpenii zi nebunii si automatizari si haos
si va fi o viata asa ca la anul 1800

Iar țăranii vor fi bine plătiți pentru produsele pe care ei le fac și vor fi mândri de faptul că sunt țărani.

Clima o să își revină și va ploua normal si vor fi 4 anotimpuri.
Ghețarii de la polul Nord nu se vor mai dezgheța
Iar din surplusul de energie eco obtinut doar din centrale eoliene si hidrocentrale se va ingheta la loc apa ducle la Polul nord.

Toate bioclimatele de pe planeta se vor repara.

Oamenii vor trăi intr-o societate condusă de bun-simt dreptate demnitate frăție si vor fi mult mai oameni
se vor ajuta mult mai mult
vor duce la biserică tot ceea ce ei produc sau câstigă iar biserica va împărți fiecăruia după nevoile lui!

bani nu vor mai exista
si dacă eu am nevoie de o pereche de ochelari si muncesc undeva fac ceva pentru societate o să merg la oftamologie si o sa imi dea cei mai buni ochelari gratis

viata va fi prelungita la 1000 de ani pentru fiecare om in parte apoi va fi transformat in atomi si va fi aruncat in cosmos ca să pouleze adn-ul lui alte planete sa apara si acolo oameni

nu vor mai exista certuri razboaie nenorociri pentru că nu o să mai aiba pe ce sa se bată

si toti oamenii vor trăi ca frații și se vor ajuta unii pe alții

Nu vor mai fi vaccine si farmacii pentru că oamenii vor invata incă de mici cum să se trateze cu plante naturale sau propolis

Toate camrele de supraveghere video si toate serverele vor fi stinse in mod intentionat pentru ca lumea să isi poată reveni pshihic
si pentru ca sa nu mai fie atâta tehnologie

scolile vor reveni la scrisul pe tablă cu creta

oamenii vor înota din nou în râuri foarte curate
apa din toate râurile de pe planetă va fi bună de băut

in ultima sută de ani nu a mai existat nici o crimă și nici un avort
pentru că oamenii au constientizat cât de valoroasă este viața

Politie nu va mai exista pentru că toti oamenii vor trăi in respect unii față de alții

nu vor mai exista arme si puscarii
pentru ca oamenii nu se vor mai certa intre ei

Toate bombele nucleare de pe planetă vor fi trimise către un soare mai mare din altă galaxie ca să fie topite de acela

Toate substantele radioactive sau periculoase de pe pământ vor fi transmise cu o rachetă spre un soare de 10000 de ori mai mare de cât soarele nostru ca să nu mai existe pe planeta noastra acele substante nocive vietii oamenilor

Oamenii vor petrece timp plantând flori copaci invățând
ibindu-se si dăruind dragoste bunătate întelegere compasiune
si scopul fiecărui om de pe planetă va fi să reușescă săîl facă pe cel de lângă el să fie mai bun mai fericit mai bucuros

Va fi Rai-ul pe pământ

Iar nimeni nu va mai vrea să se imbogătescă de cât cultural intelectual spiritual si sufleteste

Iar valoarea cea mai mare a unui om va fi aceea de a fi bun si de a împărtăși din cunoștințele și abilitățile acumulate de el și altora
Iar cu cât calitatea morală a ucenicilor va fi mai desăvârsită cu atât acest invățător va primi mai multe aplauze

| Nilsson a răspuns:

O să ajungem ca în povestea "Petrică și lupul", când va veni o pandemie pe bune chiar nu o să mai creadă nimeni.
Până atunci, vorba lui Relian, numai morți vezi peste tot, în drum, pe șanțuri, suntem la un pas de extincție.

| relian a răspuns (pentru Nilsson):

laughing asa este,se minte pe rupte,sa ajuns ca lumea sa nu mai fie condusa de cei care ar trebui sa conduca, lumea astazi este condusa de ONU, OMS si alte organizatii de astea sperietori de oameni.

Speriel pe om cu ceva ce nu poate vedea, ce nu poate dovedi si succesul este garantat.
Sa ajuns exact ca si cu religia, asa au speriat si aia lumea timp de mii de ani, iar succesul a fost garantat.De ce? Pt ca pe dzeu, pe diavol si alte personaje de genul asta nu-i pot vedea nimeni, nu poate demonstra nimeni ca nu exista, dar nici car exista, dar daca sperii omu ca vine sil ia in iad succesul este garantat laughing
Exact asta se intampla in lume acum.Toti stia care au ajuns in posturile astea,organizatiile astea ce am spus mai sus,habar nu au pe ce lume stau,au ajuns sa conduca de astia gargaragii care habar nu au de vreo meserie,iar ca sa isi tina posturile au pus la cale planurile astea,cum sa faca ei sa sperie lumea si pe deasurpa si sai asculte pe ei? Uite asa au aparut virusurile,astea bau bau ce nu le vede nimeni,ce nu le poate nimeni demonstra prezenta,DAR nici nu poti sa vii sa spui ca nu-s, asta pentru ca anumite boli exista, nu li se stie cauza, asa ca daca vii si sperii omu cu bau bau mala pune botu exact ca sin cazul religiei.

Ce pandemie, ce morti, sa dea numarul mortilor de acum 2-3 ani,nr total cati mureau de orice si sa spuna si acum cati au murit.
Sa vii sa spui ca este molima,pandemie ar fi trebuie sa vedem morti la tot pasu.
Ras,panarama,rad astia de noi laughing ati vazut cat de handicapati sunt fac injectie fara ace,sau ce mai is alea seringi masluite,dar cei de cascadorii rasului e ca tot ei filmeaza,dar atat de inapoiati is ca nici nu mai verifica,sau pe aia cei aduc sa filmeze.
Ce este si mai grav este ca lumea tace,sau doara rad si ei si asta e tot,radem de prostia lor si in rest nimic,aia tot acolo sunt.

Exact sintem deja morti dar noi nu stim,sintem extinti dar noi nu mai vedem.
Nimeni na spus ca nu sunt boli,sau ca nu mor oameni,dar sa minti in halu asta pentru bani,pentru putere,au ajuns toti habarnistii sa ne conduca.
Nu am vazut macar un presedinte de stat sa vina sa zica ba fratilor ia arata-i si voi un virus oricare ar fi el,avem microscopate electronice,avem de toate,uite asa in direct cum sau vaccinat aia cu seiringi false laughing sa ne arate si nou un virus la microscop sal vedem si noi.
Asa cum putem vedea bacterii,ciuperci,astea le vedem si noi acasa,le putem creste,inmulti etc,de ce n-am putea face si cu virusurile la fel?
Daca am stii cu cine ne luptam am scoate imediat medicamente,asa cum sunt antibioticele pentru bacterii, sunt pentru ca stii acel organism l-ai studiat, il vezi viu, stii ce face, cum face etc si stii ce sa-i dai sa-l tii sub control, ca de eliminat definitiv nu se poate decat daca arzi organismul infectat.
Pandemie no sa vina pentru ca nu prea are cum.Marile boli ale planetei sunt provocate de bacterii si acestea se pot vedea,deci se pot tine sub control.
Bine unia or sa spuna pai intra pe google si vezi sunt poze cu virusuri la greu,da sunt dar alea is doara poze,poze artistice,facute de stiu si eu artisti laughing
Voi cei care o sa sariti pe mine,ati facut vreodata un test de HIV? sau oricare alt test pentru un virus? Nu ati facut,dar puneti botu la tot ce va baga astia sub nas.
Ei aflati ca testele pentru virusi se fac indirect,adica nici vorba sa se ia proba si sa se observe acel virus,nici pomeneala,se verifica de fapt organismul daca este in regula sau are carente,ori mai stiu eu ce alte chestii si daca sa zic ai sistemul imunitar praf gata ai HIV laughing deci pe asta se bazeaza tosata sandramaua,doar pe faptul ca un organism are un sistem slabit,are ceva care nu lucreaza si asa au aparut aceste virusuri.
Eu am privit la microspcopul electronic si va spun clar nu stie nimeni exact cei acolo, nu stau sa va spun de ce ca deja am scris aici romane.
Dar fiecare crede ce doreste, eu personal nu am vazut, nu am auzit, nici cunosotinte de-ale mele, nici cunostinteke cunostintelor sa fi vazut oameni asa morti cum ni se arata.Care a vazut din astia ca noi, nu cei bagati in fata si platiti sa minta, uite noi aici ati auzit, vazut ce se arata la tv?
Haideti sa vad care a vazut el personal.La mamama acasa vecin cu mama mor oamenii normal sau mai deloc din cauze naturale sau de cancer, vin cei de la spitale si le ofera bani sa semeneze ca au murit de virusu lu peste.
Ce inseamna asta? De unde vin acei bani? De la OMS si alte organizatii, bani care de fapt vin tot de la noi, astia care platim taxe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai periculos aspect al pandemiei covid19 nu este virusul original ci probabilitatea mare de a dezvolta noi tulpine mult mai periculoase. Asemanator Gripei Spaniole care a fost in 3 valuri Primul val era relativ inofensiv, insa valul 2 cu tulpina modificata a provocat dezastrul.
Acu la noi probabil nu e cazul de ceva mult mai letal
Problema este ca inca nici acum specialistii nu au dat declaratii clare, care sa nu fi fost anulate ulterior. Ba ca probabil se transmite pe suprafete, ba ca nu, inclusiv cei testati azi le iasa pozitiv, maine negativ. Stiu persoane care au fost testati pozitivi iar dupa ce au stat 2 saptamani in spital/izolare au mers sa doneze plasma dar culmea le-o zis ca nu au plasma respectiva, Testul fiind fals -> asta la multe cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa ne punem in locul virusului. Ce vrea virusul? Sa stea cat mai mult in omul-gazda pentru a beneficia de acesta si a se raspandi. Deci virusii evolueaza in așa fel incat devin cât mai contagiosi, dar si mai putin fatali, pentru a rezista cat mai mult in gazda si a avea timp sa se raspandeasca la cât mai multi oameni.Astfel ca daca la inceputul pandemiei cazurile erau modeste, dar se murea pe capete, acum virusul e mai deștept, nu mai omoara oamenii, ii tine in viata ca sa aiba timp sa se raspandeasca. Asa ca e discutabil daca e mai periculos sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca ar vrea sa ii opreasca, ar oprii radacina, nu ar lasa sa se imprastie atata. Dar, bolnavii isi traiesc viata obisnuita acasa. Pare ca foloseste motivul asta sa opreasca circulatia globala.

| badpanda a răspuns:

Am presimtirea ca vanzarile de vaccinuri o sa mearga foarte bine, si chiar o sa devina obligatorii ca sa nu mai stricam calculele marilor producatori de vaccinuri.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

Si o sa iti puna si cip chiar bil geits

| Mosotti explică (pentru badpanda):

Pai de vaccinat trebui sa o facem ca sa scapam de risc, virusul oricum nu va dispare, asa ce facem? Stam la infinit cu frica ca ajungem la ATI sau in pamant? Ca si gripa, exista mereu, dar ai vaccin.

| badpanda a răspuns (pentru suntserios):

Cipul o sa vina si el. Toate la timpul lor.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

De care iti iei?

| Mosotti explică (pentru badpanda):

Sa vina cipu, si? Daca ii intereseaza unde sunt, f bine, n-am nimic de ascuns.

| Dragosdoar a răspuns:

Https://www.bitchute.com/video/E1LSfEzBLvGJ/

Se vorbea demult dspre o mutatie pericuolasa a virsului. Covidul devine ''agitat'' in perioada iarna-primavara, cand sistemul imunitar uman e la pamant, asa ca ne putem astepta sa nu mai auzim de cov-19, ci de covid-21