| Gruzzly a întrebat:

Ce părere aveți de relaxarea dupa 15 mai?
E una benefică sau poate fi una care sa faca sa strice tot ce am realizat până acum prin numărul mici de infectari fata de tarile mai dezvoltate fiindca unii au impresia ca dupa 15 gata cu virusul si au tendinta sa nu mai respecte nici o regula?
Imi e tare teamă că perioada care va urma o sa fie una pe care toți o s-o regretăm si ca putem ajunge la un număr uriaș de infectari si atunci ce am rezolvat? Am iesit câteva zile ca tembelii si dupa iar 2 luni in casa. Inteleg ca lumea nu mai poate in casa dar de exemplu poti sa iesi singur la alergat sau in fata blocului, totuși nu putem fi ca inainte in perioada asta, nu pot sa inteleg cum poti sa accepti ideea ca poti sa infectezi pe unii care mai tarziu sa moară din cauza inconstietiei tale. Aștept si parerile voastre, poate sunt doar prea pesimist dar in situatii din astea cu optimismul nu prea merge, oricum sa speram ca va fi bine, toata lumea isi doreste asta.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care relaxare?

| Gruzzly explică (pentru darrio2007):

Aia care o zic guvernanții noștrilaughing
Lumea nu stie ca e aceeasi treaba.

| Digikey a răspuns:

Infectarile vor fi oricum, doar ca vor fi mai lente si toata tampenia asta va dura mai mult.
O sa vina si al doilea val si al treilea samd.

| Gruzzly explică (pentru Digikey):

Problema stii care e?
Ca numărul de infectari care vor fi sa nu bage in colaps sistemul medical ca dupa o sa moară oameni de virusul asta, dar o sa moară oameni care nu o sa poate a fie tratați aia e problema cea mai grava.

| Gruzzly explică (pentru Gruzzly):

Sa*

| Panamax a răspuns:

Cand erau 20 de infectari pe zi s-a instituit starea de urgenta si acum sa sunt 200 ne relaxam.

| Gruzzly explică (pentru Panamax):

Pai s-a luat starea de urgență ca sa se prevină un număr uriaș de cazuri gandeste-te ce ar fi însemnat să nu sa ia nici macar o măsură. Problema este ca relaxarea este percepută de oameni ca dispariția virusului (nu majoritatea dar o buna parte asta cred) fapt ce e total gresit.

| Panamax a răspuns (pentru Gruzzly):

Este ca si cum trebuie sa amputezi un deget, tot dintr-o data sau cate un mm in fiecare zi.

| Gruzzly explică (pentru Panamax):

Cam asa ceva

| Anonim5647 a răspuns:

Auzi,daca vrei sa nu te infectezi,protejeaza-te tu,stai in casa,comanda de la supermarket acasa,nu lua contact cu nimeni si stai departe de toata lumea,nu inteleg chestia asta,iti e frica sa nu te infectezi,daca iti e frica,stai in casă, din ce spui tu si tu vrei sa iesi afara, sa te duci in parc? nu te mai plange ca or sa creasca cazurile, lumea care iese afara, intelege si isi asumă riscul de infectare

| Gruzzly explică (pentru Anonim5647):

Nu am zis ca e bine sau e rau dar poti sa iesi si prin jurul blocului sa alergi sau printr-un parc mai apropiat, cu măsuri de protecție dar atât timp cât nu te duci buluc cu inca 10 dupa tine.

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Este un subiect discutabil, intr-adevar.
Relaxarea ce incepe de pe 15 mai are atat parti bune cat si parti rele.
Un dezavantaj este acesta, ca virusul va circula mult mai lejer din moment ce oamenii se vor expune, chiar si mastile acelea chirurgicale nu ofera protectie 100%. Da, categoric numarul celor infectati va creste, decesele vor spori si ele, insa, vezi tu...
Luand ca exemplu oamenii de la bolc, cei care ies la cateva zile din casa, de aici pana acolo, imunitatea lor o consideri la fel de stabila ca a celor ce fac sport in aer liber, se expun razelor solare, inspira aer proaspat, etc? Numarul va creste si din aceasta cauza, garantat, caci multora le-a scazut imunitatea.
Insa trebuie sa ne obisnuim cu el, nu vad sa scapam prea curand de virus, si izolarea este doar ceva eficient pe termen scurt, mai devreme sau mai tarziu, nu stiu, intr-un moment de imprudenta tot te vei infecta. Te infectezi, te izolezi si stii o treaba, ca dezvolti o oarecare toleranta, ceea ce nu-ti garanteaza ca nu vei mai lua virusul, asociaza-l cu o gripa normala, o poti lua de zeci de ori, tot mai sunt sanse sa o iei. In cele din urma va aparea un vaccin.
Din informatiile actuale nu putem concretiza cum va decurge totul, peste o luna-doua vom stii lucruri noi.
Oricum, si cu aceasta relaxare, daca ramai prudent si respecti niste reguli de bun simti, sunt sanse aproape neglijabile de a te infecta.
Ganduri bune!

| Gruzzly explică (pentru Anonim5647):

Crede-mă buradeii si ăștia care se cred smardoi nu au nici o treaba cu viata iar ăștia la rândul lor isi infecteaza părinții sau bunicii dar vorba ta majoritatea sunt responsabili si stiu ce sa faca. Respect.

| Gruzzly explică (pentru DanielPH):

O analiză corecta până la urma daca nu vrei sa te infectezi nu te infectezi, până la urma fiecare raspunde de ce face, o altă problemă este că din inconștiența altora sistemul medical sa nu fie adus în colaps fapt ce ar aduce probleme mai grave, anumiți pacienți putând să nu mai fie tratați, însă o relaxare controlată si o înțelegere a populației poate duce la ceva bun.

| Adry05 a răspuns:

Da, o să crească, nu poți să te bazezi pe responsabilitate de la un popor care pe timp de pandemie stăteau unii peste alții grămadă în parc la grătare, zic că nu există niciun virus și se cred mai deștepți decât autoritățile. Noi ăștia cu ceva minte în cap tot în casă o să trebuiască să stăm sau să mergem nu știu unde la fereală că n-o să avem loc de inconștienți happy

| Gruzzly explică (pentru Adry05):

Din pacate asa e, dar tot ei o sa vada pe pielea lor.

| HackerulAnonim2212 a răspuns:

Da! Este foarte bine ca sa relaxeaza masurile astea tamoite si comuniste! In nicio tara nu s-au luat asemenea masuri ca aici! Parerea mea este ca acest virus nu exista…. Daca nu ne relaxam masurile atunci o sa murim de foame! Foamea este mai periculoasa ca coronavirus a lor! Oricum Romania si inainte era in criza econmica, stai sa vezi ce va fi acum din cauza unei virus care e de 14 ori mai slaba decat virusul gripal(Streinu Cercel a zis asta)Eu is atat de sigur ca acest virus nu exista incat as semna ca in cazul in care ma imbolnavesc de acest virus sa nu fiu tratat, pur si simplu spitalul sa ma refuze! Si Catarama s-a imbratisat cu unul care avea covid si inca nu a patit nimic! Nu putem sta pana in 2025 in casa!

| darrio2007 a răspuns (pentru Gruzzly):

In ultimele zile nu au mai folosit termenul de relaxare. Cred ca si-au dat seama că i-a luat gura pe dinainte.

| Gruzzly explică (pentru HackerulAnonim2212):

Fiecare cu parerea lui. Dar asta nu înseamnă sa te duci sa începi să patrulezi prin oras pentru ca nu ai nici o dovada ca virusului nu exista ba din potriva. Referitor la alte tari tin sa iti spun ca in Franta continuă starea de urgență inca 2 luni daca si aia sunt comuniști ma arunc pe geamlaughing

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru Gruzzly):

Nu! In Franta s-a incheiat starea de urgenta si nu o mai prelungesc! De unde ai auzit acest fake news ca ei continua cu in 2 luni? La stiri au aratat ca in Franta s-a incheiat starea de urgenta si nu o mai prelungesc, se redeschide tot! Nu stiu de unde te imformezi dar ce ai zis acum e fake news!