| anonim_4396 a întrebat:

Ce faceti voi in situatia in care prietenii vostri au o parere diferita despre virusul SARS-CoV-2 fata de a voastra?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Eu nu fac nimic, sunt toleranta cu orice părere. În mare prietenii s au vaccinat, nu avem păreri diferite neapărat, dar dacă sunt câțiva care refuza fiindcă le este teama de vaccin am înțeles situația și nu am comentat. Fiecare alege ce considera nu e motiv de supărare.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu i-as fi spus ca "trebuie sa se testeze", ci doar ca am covid. Daca nu ar fi vrut sa se testeze nu ar fi avut de ce sa ma intereseze.
Nu pot sa am deci decat o parere proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimb subiectul. Evit discuțiile în contradictoriu.
Nu că nu aș avea argumente, ci pentru faptul că sunt o pierdere de timp. Fiecare o ține pe a lui și nu se ajunge la nici un consens.

| brokxy a răspuns:

Eu m-am testat de vreo 5 ori in ultimele luni laughing laughing si PCR de doua ori. Nu stiu ce motive personale ar putea sa fie. Nu iti baga nimeni cip din cate stiu. Ca daca era asa eu am deja vreo 5 laughing laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Zvonul cu cipurile era in legatura cu vaccinarea nu cu testarea.

| NunuNini a răspuns:

Si care ar fi acele "motive personale"? Se teme ca e infectata si nu vrea tratament? O prostie mai mare decat gandirea ei, rar gasesti.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Faptul ca cineva nu accepta un tratament nu e o prostie. Multi au murit din cauza tratamentelor prost administrate.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul din motive... e fals!
Daca spune ca a avut contact cu o persoana infectata, e testata gratuit de DSP.
Altul e... abuz.
Daca sta in carantina pentru covid, angajatorul nu are voie sa-i incheie contractul de munca. Daca cineva a acceptat sa-si dea demisia pentru asta, nu-si cunoaste drepturile.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Pari sa stii multe despre testare. Spune-mi te rog daca declari ca ai intrat in contact cu o persoana infectata trebuie sa spui si cine e acea persoana infectata? (Nume, adresa, etc?)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce de vrajeli in motivele astea.
Pare doar ca respectivul / respectiva e doar un conspirationist si cam atat.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cu adresa, dar e bine sa stii numele.

| literallythesamebruh a răspuns:

Bărbatul a procedat corect după părerea mea. Nu am mai auzit ca cineva sa nu se testeze "din motive personale". laughing

| anonim_4396 explică (pentru literallythesamebruh):

Multe nu ai mai auzit tu si totusi exista.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu exista motiv sa nu te testezi, doar ambitie si lipsa respect pentru cei din jur, mi se pare extrem de egoist sa fii potential infectat/a si sa refuzi testarea, ii pui pe ceilalti in pericol. Prin asta cred ca ti-am raspuns la ambele intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru 4ndr33y):

Totdeauna exista motive pentru orice decizie din lumea asta.

| 19flo79 a răspuns:

Toti copiii fac test la scoala de doua ori pe saptamana si "ea a refuzat din motive personale"

Wtf? Cam ce motive personale?

100% de acord cu barbatul happy

| anonim_4396 explică (pentru 19flo79):

Ce legatura au testele de la scoala? Aici nu vorbim de copii.