| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți despre tulpina indiana? In UK deja 70% din cazuri sunt cu tulpina indiana. Sunt curios ce se va întâmpla când în toată lumea se va întâmpla asta, sa fie dominanta.

Sper ca românii noștrii sa se vaccineze macar 40% până în toamnă că dacă nu, vom avea iar 10000 de cazuri pe zi.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ce parere sa am de tulpina indiana, pai face mutatii virusul asta pentru ca nu l-am eliminat ca lumea cand trebuia.

Cand va fi dominanta tulpina indiana va fi nasol daca vaccinurile nu imunizeaza impotriva ei.

| gabicoo a răspuns:

Da! Va deveni dominantă, iar dacă nu ne vaccinăm o s-o mierlim cu toții!
Sper că ești mulțumit de răspuns așa că te rog: mâine e duminică ieși Dorinele băiatule la plimbare, în parc agață o gagică și nu mai pune întrebări că începi să ne enervezi!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Sunt curios ce se va întâmpla când în toată lumea se va întâmpla asta, să fie dominantă."
De unde ai dedus tu că tulpina indiană va deveni "dominantă"? Ai citit ce-a scris Ministrul Sănătății? "M-aș feri să dau o estimare exactă, pentru că există numeroși factori factori care contribuie, așa cum am văzut și ce s-a întâmplat anul trecut [...]."
Deci Ministrul Sănătății spune că nu putem ști exact ce și cum și te-ai trezit tu, Nostradamus-ul de pe TPU, să dai predicții. Tu știai că orice predicție în medicină are tendința de a se auto-anula? Dacă predicția este prea optimistă, oamenii nu vor mai respecta restricțiile, vor zice "lasă, că până luna viitoare dispare virusului" iar din cauza asta cazurile cresc. Dacă o predicție e prea pesimistă atunci oamenii, de frică, vor fi mult mai rigizi în respectarea restricțiilor iar cazurile de COVID-19 vor scădea.

| Feri5 a răspuns:

Deci, altă treabă nu ai, nu? Decât să pui atâtea întrebări fără sens, mai bine fă o plimbare cu bicicleta sau pune mâna și citește o carte, că ne vedem peste câțiva ani la bacul de la română happy

| DenqOO a răspuns:

Iti spun eu ce se intampla.
Terminati-va cu prostiile si traiti-va viata.
S-a terminat cu *** acesta de covid. Stiu ca imi iau HATE mult si injuraturi, dar mai bine linistiti-va si nu mai stati cu morcovul in poponet.
Zic din experienta ca am stat un an si ceva sa ma feresc

| Ionut123987 a răspuns:

M-am oprit din citite la prima propoziție din întrebarea ta. atât de rog. Lasă televizorul și nu mai asculta ce spunaltii, dacă nu poți, atunci omoară-te. Măcar nu mai faci spam de-a pla lela pe aici