| Asiuvv82 a întrebat:

Ce părere aveți despre vaccinarea "Anti Covid" și despre atâtea decese care sunt extrem de multe de la acest vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inainte sa scrii rahatul asta vino cu 1 caz. UNU singur documentat medical din care reise ca vaccinul a provocat decesul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Repet. O concluzie medicala care zice ca persoana X a murit de la vaccin. Aaa, au fost niste tromboze care inca nu au fost aosciate direct cu vaccinul si 2 oameni au murit din urma trombozelor dupa zeci de milioane de vaccinuri e alta discuție. Deci vino cu dovada ca vaccinul X a provocat decesul lui Y.

| doctorandus a răspuns:

Conform datelor VAERS: Primul deces de la vaccinarea contra Covid-19 s-a înregistrat în 1921. Următorul în 2001. Alt deces în 2010, altul în 2014. LOL

| Frank51 a răspuns:

Eu încă n-am auzit să fie niciun deces de la vaccin.

regis
| regis a răspuns:

Extrem de multe decese? Nu cred ca e nici unul, cu siguranță ar fi foarte mediatizat.

| Legion7X a răspuns (pentru regis):

Ai avut tv-ul închis laughing

| regis a răspuns (pentru Legion7X):

Da, intr-adevar, evit tv-ul. Uite o provocare simpla, din multitudinea de decese incearca sa afli 3 nume. Ma refer bineînțeles la decese cauzate de vaccin, nu de oameni decedati desi s-au vaccinat.

| Legion7X a răspuns (pentru regis):

Ești vaccinat?

| regis a răspuns (pentru Legion7X):

Da, prima doză deocamdată, dar pana acum am supravietuit. Sper ca nu te bazai ca as fi unul din nume...

| Legion7X a răspuns (pentru regis):

Nu, am spus asta Doamne ferește.

| hacktek a răspuns (pentru regis):

Chiar daca ar fi, cu sigurqanta nu va fi mediatizat. Se va aplica metoda "batista pe tambal", din motive bine stiute...

| regis a răspuns (pentru hacktek):

Or fi bine stiute de tine, nu extinde asupra celorlalți.
Eu inca nu am auzit un nume de decedat din cauza vaccinului, in schimb virusul a facut ravagii pintre cunoștințe. Am pierdut numaratoarea, dar a trecut de zece, iar parte din ei sunt din categoria considerata mai putin expusa riscului.

| Panamax a răspuns (pentru regis):

Aveti putintica rabdare.
Arsinel si sotia sunt vaccinati si infectati, si se spune ca nu a purtat masca la ultima emisiune deoarece se simtea zmeu.Dar era infectat.
Cine stie la cate persoane le-a dat virusi.

| regis a răspuns (pentru Panamax):

Sa am rabdare ca sa ce?!? Ce legatura are Arsinel si masca lui cu decesele "extrem de multe" cauzate de vaccin?!?

| Panamax a răspuns (pentru regis):

Ati si uitat ce ati scris in raspuns?
Sa fie de la vaccin?

| hacktek a răspuns (pentru regis):

România are un procent mai mare de vaccinare decât Belgia și Olanda, state pe care liberalii români vor să le impresioneze demonstrând recorduri la vaccinarea pe hectar. Acesta ar fi unul din motivele pentru care s-ar "pune batista pe tambal" in cazul unui eventual deces asociat cu vaccinarea. Un alt aspect, poate chiar mai important, ar fi banii castigati atat de companiile farmaceutice, cat si de cei care le fac reclama.
La nivel european, există Directiva răspunderii pentru produse 85/374/CEE și, mai ales, decizia CJUE din speța Sanofi (cauza C – 621/2015), conform căreia producătorul vaccinului este responsabil pentru efectele adverse chiar dacă nu se poate stabil o legătură de cauzalitate direct între vaccin și boala gravă/deces, cu condiția probei faptului că boala/decesul au survenit în vecinătatea temporală a administrării vaccinului și există indicii suficiente că vaccinul ar fi putut cauza boala/decesul.
Precizez că vaccinul este este un produs, pacientul este un consumator, în sensul legislației specifice, iar producătorul este un comerciant, în sensul Directivei, deci nu s-ar putea spune că serul respectiv, oricât de „magic" ar fi, poate fi exclus de la aplicabilitatea directivei.
Pur si simplu e marketing, reclama pentru un experiment promovat ilegal la noi, de medici și de influenceri plătiți cu bani publici.

regis
| regis a răspuns:

@Panamax tată, nu doar ca nu am uitat, dar se poate reciti ce am scris. Nu cred ca de vina e vaccinul meu, ci mai degraba rata extrem de ridicata si trendul ascendent al analfabetismului funcțional in Romania. Înțelegi?

| johnnny123 a răspuns:

Ce intelegi prin "decese extrem de multe de la acest vaccin"?

Pana acum au fost administrate la nivel mondial 880 de milioane de doze si nu exista nici o indicatie ca vaccinul ar fi contribuit la moartea cuiva.

De pe ce grupuri de anti-vaccinisti iti iei informatiile?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am o parere foarte buna. Eu as legaliza obligativitatea. De ce sa ma imbolnaveasca unul care nu vrea sa se vaccineze?

| Panamax a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca esti vaccinat si unul nevaccinat te infecteaza, ar trebui sa-ti mai faci cateva vaccinuri.
Dar si vaccinatii pot fi purtatori, asa ca ai grija

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Panamax):

Si cei vaccinati pot sa se imbolnaveasca, dar fac o forma mai usoara. Nici un vaccin nu asigura imunitate suta la suta, doar ca virusii ce intra in corp sunt in buna parte distrusi.
Da, stiu ca si cei vaccinati sunt purtatori de virusi. Dar acestia sunt "mai slabiti" datorita luptei cu anticorpii celui vaccinat si nu mai sunt in cantitatile care se primesc de la unul nevaccinat, in corpul caruia au gasit mediul propice pentru inmultire si dezvoltare.
Sa stii ca eradicarea unei molimi - cum era denumita in vechime pandemia - s-a putut face doar prin vaccinarea in masa, astfel ca virusii nu au mai gasit mediu propice pentru dezvoltare.

| hacktek a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si ce faci cu el? Tu ai voie sa te plimbi sub soare, el nu? Cine esti tu sa stabilesti acest lucru? Tiu-e frica sa nu te imbolnavesti? Am inteles, dar oricat de mare ti-ar fi frica, nu ai dreptul sa te atingi de alta persoana. LIbertatea ta se termina acolo unde incepe sa incalce libertatile altora.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru hacktek):

In ultima fraza ai spus un mare adevar. Ai voie sa nu te vaccinezi, dar nu ai voie sa ma imbolnavesti pentru ca nu te-ai vaccinat.
Dar aici se pune problema de alta problema, mai serioasa: care este metoda de stavilire si eradicare a unei epidemii si a unei pandemii? "Anularea" mediului in care se dezvolta virusul. Si cum s-a facut si se face acest lucru? Prin vaccinare.
Deci, aici nu mai este vorba doar de dreptul individual, ci si de dreptul colectivitatilor. Draptul la sanatate este prioritar dreptului a nu te vaccina.

| Legion7X a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Virusul este virus.

| hacktek a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bineinteles, un om civilizat sta acasa cand e racit/gripat etc. Un om educat stranuta in batista, neavand nevoie de masca. Ce faci in cazul in care omul este sanatos, se simte bine, si tu il etichetezi "asimptomatic"? Il inoculezi fortat cu un ser de care el nu are nevoie, ca sa dormi tu linistit? Sau il tii la cusca? tongue

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Panamax):

Tu chiar nu intelegi ce spun medicii. Nu sunt vaccinuri de eficacitate suta la suta.
Eu am ascultat la TV cum s-a explicat cum este si cu mortii de covid. Majoritatea au murit datorita acestui virus, dar se raporteaza ca moartei de covid si acele persoane care pe timpul cat au fost internati cu covid au facut un atac cerebral, infarct etc.
Un specialist in virusologie strain - nu mai retin de unde - spunea ca poate chiar vaccinul sa aiba efecte negative asupra sanatatii si sa moara, dar asta este de 1 la un milion, in timp cei daca nu se vaccineaza, mortalitatea este de 1 la o mie, respectiv de 1000 la un milion.
Uite, avea dreptate cineva care spunea ca mass-media a avut un rol nefast in comaterea pandemiei, deoarece a prezentat doar ce a fost rau si senzational.
Pentru ce mi-ai dat acest site, care imi confirma spusele?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru hacktek):

Daca atat ai inteles din ce am spus, nu mai discut.

| Panamax a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Si cei vaccinati pot sa se imbolnaveasca, dar fac o forma mai usoara."
92%dintre cei infectati fac forme usoare si fara ajutorul vaccinului.
Eu am facut doar o gluma cu o forma usoara cea din link, pe care evident n-ai inteles-o.
Medicii din link au zis ca nu-si pot explica ce s-a intamplat, tu ar trebui sa-i contactezi sa le explici cum sta treaba ca se pare ca esti unicul care a inteles.

| Panamax a răspuns:

La orice vaccin exista efecte adverse si o mica doza de risc.
Doar producatorii de vaccinuri nu risca nimic ca sunt protejati de lege.

| Panamax a răspuns:

Arsinel si sotia sunt vaccinati si sunt bine

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu stiu, cu toate ca am un prieten care imi zice sa nu ma vaccinez ca mor de fiecare data cand ma intalnesc cu el laughing

| hacktek a răspuns:

Institutul Norvegian de Sănătate Publică: „Acum știm semnificativ mai multe despre asocierea dintre vaccinul AstraZeneca și incidentele rare, dar severe, cu număr scăzut de trombocite, cheaguri de sânge și hemoragii, decât atunci când Norvegia a decis să întrerupă utilizarea vaccinului AstraZeneca în martie. Pe baza acestor cunoștințe, venim cu o recomandare de a elimina vaccinul AstraZeneca din Programul de imunizare al coronavirusului din Norvegia" (Geir Bukholm, director al Diviziei de control al infecțiilor și sănătății mediului de la Institutul Norvegian de Sănătate Publică)
Sursa aici:
https://www.fhi.no/......e-in-norw/

| Laura162 a răspuns:

Sincer? Am impresia ca aceste asa-zise extrem de multe decese sunt decese fantoma. De fiecare data cand cer exemple sau ceva care sa ateste ca vaccinul ar putea avea legatura... surpriza! Nu primesc raspuns, primesc insulte si/sau raspunsuri de genul "do your own research" sau, in cel mai fericit caz, link catre VAERS sau post pe Facebook. De insulte si ignore nici n-are rost sa mai zic ceva, dar si restul ma fac sa ma indoiesc pentru ca:
- daca intr-adevar vrei sa tragi un semnal de alarma / sa informezi si/sau ai ceva care sa-ti sustina acuzatia, nu le-ai tine pentru tine cand ti se cer;
- VAERS specifica foarte clar ca un eveniment raportat nu inseamna confirmat, nu stabileste nici o relatie cauza-efect. Cineva care are habar de VAERS ar stii asta si nu ar trata orice eveniment raportat ca dovada absoluta a cauzalitatii (mai stiti cand un doctor a raportat ca s-a transformat in Hulk dupa un vaccin, doar ca sa arate ce stabileste si ce nu VAERS?);
- post... doar stim ca toti utilizatorii de social media sunt doctori si nimeni nu minte niciodata pe internet, nu?

Orice vaccin vine cu riscuri. Nu contest. Insa daca vrei sa faci afirmatia ca sunt extrem de multe decese din cauza unui vaccin, fie ca e anti-covid sau altul, am pretentia de mai multe dovezi decat "do your own research" si surse mai bune decat "trust me, bro" sau site-uri care spun clar ca nu ar trebui sa le folosesti informatiile fix in modul in care le folosesti.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Ești într-o cameră, nu? Dacă îți cade tavanul în cap? Dacă ești afară, ce faci dacă vine o furtuna și te fulgeră?

În orice există riscuri... Cu siguranță, vaccinul va omorî mai putini oameni decât a omorât Covidul.

| hacktek a răspuns (pentru GiuliaMariaaa):

Institutul Norvegian de Sănătate Publică zice taman invers... (despre AstraZeneca)