| BuGsstormbunny a întrebat:

Ce părere aveți, e ok sa ma vaccinez la varsta de 17 ani(cu Pfizer)? Chiar daca sunt șanse mici sa fac complicații de virus, eu zic ca asa e mai bine, pentru a scăpa de pandemie.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

SA inteleg ca ai indoieli daca ne ceri pararea?
Un lucru trebuie stiut!
daca respecti regulile sunt sanse mici sa faci COVID, mai ales ca numarul celor infectati scade.
E RECOMANDAT sa faci vaccinul pentru a te proteja pe tine si pe cei jur.Si pentrua atinge numarul tinta de vaccinati.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

De ce sa te legi la cap daca nu te doare.
Doar anul trecut EMA a retras de pe piata 118 medicamente care fusesera initial aprobate si testate. Vreo 8 erau fabricate de Pfizer.
Cum zicea un idiot intr-o postare ca daca este aprobat inseamna ca este bun.Bun pentru cine?

| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca nu mergi in strainatate si nu ai obligativitatea de a il face, mai poti astepta pana anul viitor macar, cand vei avea 18 ani.
Dar daca tu doresti sa te vaccinezi, atunci fa-o.

| Digikey a răspuns:

Am avut Covid. Acum ar trebui sa ma vaccinez din 6 in 6 luni pana mor?
Ca asta este ideea.Deja se vorbeste despre a treia doza de vaccin si de tulpinile noi mult mai agresive.
Iar despre imunitatea dobandita de la vaccin deja se bat cap in cap informatiile.

| SociopatuI a răspuns:

Este ok. Efecte adverse minore in caz ca esti ghinionist, astfel deloc.

| Tokyo44 a răspuns:

E bine sa te vaccinezi. Doar așa scăpăm de pandemie. Americanii au autorizat deja sa se vaccineze cei între 12-18 ani! Iti mulțumesc dacă te vei vaccina!