| anonim_4396 a întrebat:

Ce patologii avea Petrica Cercel de l-a răpus covid? De ce unii nu cred în acest virus? Câți ani avea dansul? Mor si tineri de 25-30 de ani de la covid? (Varianta Delta)

Te protejează masca 100% de acest virus?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

De ce unia nu cred in acest virus? Poate pentru ca nu exista, dar exista boala, aceasta boala exista doara ca nu i se stie cauza.Lumea medicala sau poate aia care dicteaza in lumea medicala daca zic ceva restul urmeaza in linie.

De ce nu cred unia ca ar exista virusi? Deci atentie nu a zis nimeni ca nu exista boli,nu fa confuzie intre o boala si cauza care duce la aparitia acelei boli.
Deci stii vorba aia,nu crezi pana nu vezi,cam ceva de genul asta.
Stiu persoane care sau dus sa faca test si a iesit pozitiv,dar nu are covid,adica n-are boala asta,are gripa,dar aia au zis ca are covid.

De boala asta daca esti sanatos,adica daca nu ai si alte boli, parerea mea personala este ca nu mori.
Daca masca te protejeaza? Te protejeaza numai in cazul in care ai sta f aproape de cineva bolnav si ala are stilul smuls cand vorbeste, adica vorbeste cu precitpitatii, adica arunca saliva cand vorbeste, iar tu neavand masca poti receptiona ceva saliva in gura ta, saliva care are in ea si agentul asta ce provoca boala asta.

Deci dupa observatiile facute personal eu cred ca boala asta se transmite prin saliva.Nu prin atingere, nu prin respiratie.Se transmite doara daca saliva unui bolnav ajunge la tine in gura, nas.

Am intilnit oameni care se credeau sanatosi si dupa o analiza facuta ca avea ulcer a descoperit intimplator ca avea si cancer la vezica urinara, dar persoana na simtit absolut nimic.

Deci chestia ca era sanatos tun nu ai garantia ca asa era.Boala asta daca mai ai si alte boli,nu stiu poate ar putea sa afecteze,pentru ca atunci cand ai boala asta covid organismul este f slabit,te simti complet epuizat,lipsit de energie,ceva gen cum este cand ai diaree,ca urmare un organism slabit si tu ai o boala de plamani sa inima,ar putea sa te afecteze, dar nu vei muri de covid, vei muri de inima sau de plamani.
Deci cei care nu cred in virus nu cred in virusi si atat, dar cred in boli, asta pentru ca si ei au fost bolnavi de diverse boli, nimeni nu este atata de mai stiu eu cum sa zica ca nu exista boli.

De ce nu cred unia in virusuri? Pt ca nu-i vad de aia.Ca sa dispara orice urma de indoiala cineva trebuie sa arate fizic acel virus,sa il poata vedea la un microscop ceva.
Dar avand in vedere ca se fac doara teste indirecte,deci nu se uita nimeni in corp sa vada daca ai virus sau nu ai,asta este valabil la orice boala la care cauza ar fi un virus,deci faci teste indirecte,ceva gen cum sunt religiosi,ei cred ca exista Dzeu,iar daca ii intrebi sa iti arate o dovada iti aduc tot felul de texte de dovezi indirecte.

Daca ploua zic ca Dzeu da cu ploaie laughing pai asa ca norii aia nu stau acolo sus asa singuri.
Atunci daca nu vezi ceva,poti garanta ce zic unia? Pt ca daca cineva ar fi vazut un virus, ar fi venit si uitati fratilor aici virusul, nu ar mai fi balamuc, stai ca testul nu-i bun, adica nu inteelg de ce sa faci teste indirecte cand spui ca poti vedea virusul?

Aici treaba este cusuta cu ata alba laughing deci exista dubii serioase ca aia mint.
Tot ce am spus sunt observatii personale si pareri personale.
Fiecare om are dreptul sa intrebe si daca nu i se aduc dovezi sa nu creada ceva, ori sa se indoiasca de ce i se spune.
Chestia asta este valabila in orice domeniu.Stiu de exemplu f bine ca raspunsul meu o sa fie sters de admini de pe aici pentru ca eu is o oaie care incearca sa iese din turma, sau sunt un potential pericol ca incerc sa deschid mintea altora.

Omul s-a dus pe luna acu 50 de ani, apoi nu sau mai dus.Intrebati cei care au fost, de ce nu se mai duc, raspunsul a fost ca au pierdut tehnologia laughing deci tu stand stramb si judecat drept ai accepta raspunsul asta?

| nukeyly a răspuns (pentru relian):

@ relian
https://www.tpu.ro/utilizator/udvk
Omul s-a dus pe luna acu 50 de ani, cateva semne de intrebare, multe...
#TheUnXplained
The UnXplained: Apollo 12 Uncovers a Hollow Moon (Season 2) | History
https://www.youtube.com/watch?v=U6bQh1EU5n0
467,759 views Apr 11, 2021
HISTORY 8.92M subscribers
==========
@ acum 10 ore | Chesterr _era alive_ felicitari, sa vedem next 24h
https://www.tpu.ro/utilizator/actgbn
==========
@ Chesterr
De cateva zile stau si ma gandesc ce se intampla dupa ce mori...

https://www.tpu.ro/......vad-ce-se/

| anonim_4396 explică (pentru nukeyly):

Sunt și acum alive laughing

Cel ce spunea "de câteva zile stau și ma gândesc ce se întâmplă după ce mori" nu sunt eu!

Deocamdată sunt ok, mai mam liniștit.
Oricum nu am primit nici o soluție 100 % eficienta de... Asa ca ma las păgubaș. Dar rămâne de văzut... Never say never.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți dă 100 de lei dacă te vaccinezi? Ca oferta cu 3 mici o expirat.