| Stelian2015 a întrebat:

Ce preferati, Pfizer, Moderna, J&J?!

Care e adevarul? Persoanele vaccinate devin asimptomatice odata cu vaccinul? Pot transmite coronavirus la randul lor?

"Am vaccinul facut" auzim pe multi. Putem renunta la masca in preajma lor?
Ei nu se feresc de noi ca au vaccin si zic ca au imunitate. Noi nu ne ferim de ei ca stim ca daca au vaccinul nu au covid. E gresit?

Cand fac vaccinul trebuie sa spun ca sunt alergic? Ca eu stiu ca sunt dar nu stiu la ce antibiotic.
Ce te intreaba cand faci vaccinu?

Sunt sigure vaccinurile facute la punctele de vaccinare stradala?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prefer pfizer si moderna pentru ca au tehnologie noua si testele au dovedit eficienta mai mare.

Persoanele vaccinate au sanse mult mult mai mici sa contracteze virusul si daca o fac fac forme foarte usoare ale bolii si transmit mult mult mai greu mai departe

Pana nu exista o masa mare de oameni vaccinati toata lumea medicala inca recomanda masca pentru ca si un vaccinat poate transmite.

Da, daca esti alergic trebuie sa discuti asta inainte cu medicul.

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

M-am vaccinat cu Pfizer
Oricum in moentul cand te prezinti pentru vaccin completezi o fisa, discuti cu cineva despre alergii daca ai trecut prin boala, dacaai boli cronice, etc...
Pai asta asta e scopul vaccinurilor, nu? Sa scada rata de incidenta!
Se discuta zilele astea de de neoblivicatea purtarii mastii in spatii deschise.

| Lukasssz a răspuns:

Vaccinul rusilor e cel mai bun happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Timpul de producere a vaccinului a fost foarte scurt, vaccinarea a inceput foarte recent. Deci e prea devreme sa se traga concluzii, nu se pot da raspunsuri la intrebarea ta pentru ca nimeni nu stie. Abia peste ceva timp vom vedea statisticile

| Stelian2015 explică (pentru Furnicuta000):

Crezi ca datorita vaccinului scade numarul infectatilor? daca nu, cum se explica?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Stelian2015):

Cred ca da

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Normal ca sunt sigure la punctele de vaccinare stradala ca nu le tavalesc pe jos, le iau din flaconul steril in seringa sterila si aia e...

| Alex08062018 a răspuns:

Pfizer

| Marcus99 a răspuns:

Pfizer

| Andrei226035 a răspuns:

Pfizer