| Nikcoletta a întrebat:

Ce riscuri sunt să fi luat coronavirus? Azi am fost la un restaurant cu prietenii si am baut o cafea, ospatarul a trecut pe langa masa noastra şi a strănutat.
Mentionez ca nu avea mască, in caz de avea coronavirus e posibil sa fi ajuns precipitațiile in ceasca de cafea?
Ar trebui sa-mi fac griji?
Sau virusul nu poate rezista in cafea?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu v-au cerut certificatul verde, la intrare?

| darrio2007 a răspuns:

P:S: Ai nascut intre timp? Cu cine l-ai lasat?

| doctorandus a răspuns:

Eu stranut zilnic de multi ani, dinainte de pandemia cu Corona.

Bine, nu stranut mult, trei-patru stranuturi pe zi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai liniștit(ă). Nu se va întâmpla nimic. Și ai să vezi că am dreptate.

| MihaelaDart a răspuns:

Da se poate. Mai multe explicații le ai aici. Tu ai putea sa faci o plângere la șeful lui pentru angajatul cu pricina care nu a purtat masca in timpul serviciului! https://www.google.com/......da-1285666
Deși virusul îl poți lua ori nu, totul depinde de imunitatea ta. Daca ai crezut că au ajuns "microbi" in cafea, nu trebuia să consumi și să ceri alta! Și să ceri sa se dezinfecteze și masa. Asta ar fi fost prima acționare până să ajungi sa ne întrebi pe noi pe TPU. Angajații sunt nevoiți să își facă rapid test ori vaccin pentru a putea lucra, astfel că șansele de a avea Covid, sunt slabe.
Cu cat de gândești mai mult, cu atât mai rău îți faci.

| Legion7X a răspuns:

Depinde de ghinion sau fără întâlniri, șanse mai mici de covid. Eu n-am niciun prieten, adică fiecare sunt cu treburile lor. N-am răcit deloc de la începutul pandemiei, dar nici n-am avut vici sau chestii de genul cu plimbarile in grupuri. Câte o lingurită de miere pe fiecare dimineată și seara, plus câteva vitamine și fructe m-a ajutat până acum, sper și de acum încolo.

| cfrtobias a răspuns:

Poate is riscuri mici sau asa si asa, dar oricum nu esti vaccinata?

| Goddessss a răspuns:

Doamne, nu mai sta atâta la TV, iti spala creierul rău.
si dacă o sa iei ce? ești tânăr, nu mori

| Goddessss a răspuns (pentru Goddessss):

Sau tânără no

| MariaEElena0505 a răspuns:

Hmm..nu cred ca sunt șanse foarte mari, dar pentru siguranta ta și a celor din jur, fa-ți un test peste câteva zile.

| Grigore31 a răspuns:

Stii cum se spune:Norocul este chior dar ghinionul vede foarte bine.