| AlexDorinel a întrebat:

Ce rost are sa-mi fac vaccinul dacă am 16 ani?

Șansele sa mor sunt 2%, de transmis pot sa-l transmit altora și cu si fără vaccin.

Spuneti-mi un motiv de ce ar trebui?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gresit.
Vaccinat rata de trasmitere scade foarte mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca sa te dai mare ca te-ai vaccinat. In principiu as zice sa stai catinel macar vreo 4 ani. Ne auzim in 2025 pe tema asta. Daca ajungem pana atunci fara vreun razboi major care sa ne afecteze si pe noi puternic, indiferent ca o sa fie direct sau indirect.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Odata dadeai răspunsuri inteligente. Ai cam luat-o pe ulei de o vreme. Imi pare si rau ca te am propus la userul anului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

De acord ca am luat-o pe ulei, insa in cazul de fata... sa ii zic sa se vaccineze la 16 ani cand si la adulti e semi-experimentala toata treaba? Nu sunt antivaxer, a nu se intelege gresit.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îți faci vaccinul șansele sa dai virusul sau sa îl iei sunt mult mai mici, dacă ar fi asa nu și ar face nici cei de 30 de ani vaccin fiindcă și la ei șansele sunt tot de 2 % sa moara

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca te vaccinezi prinzi 5g pe telefonul fix? big grin

| Lukasssz a răspuns:

Iti dau aia mici si bere

| Eireann a răspuns:

Ai o sansa de 0, 0001% sa mori lovit de masina ( cam 1 din 8000). Ce rost are sa te uiti in ambele parti cand treci Strada?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Primești o porție de mititei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

în 23 Mai | AlexDorinel a întrebat:

De ce tinerii(majoritatea) sunt asa nesimțiți?
Sunt contra orice, contra restricții, contra vaccin, contra existentei covid.

Din cauza lor trebuie sa sufere toate categoriile de oameni.

De ce nu pot și ei sa stea câteva luni în casa, e spre binele populației.
https://www.tpu.ro/......tei-covid/

| Mihozx a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Probabil își împarte contul de TPU cu membrii familiei salelaughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mihozx):

Vrei să spui că mai are vreun frate geamăn, unul din ei nu vrea să se vaccineze, iar celălalt da? laughing

| DenqOO a răspuns:

Eu cunosc o groaza de oameni intre 20-30 ani care l-au facut si au zis ca au avut o forma usoara. Cred ca cel mai bine e sa iei decizia pe care o crezi tu mai bine fara sa intrebi. Parerile sunt la fiecare foarte diferite de ce sa nu si de ce sa da.
Parinti tai l-au facut? Sau cunostintele?

| Hela a răspuns:

Daca te vaccinezi se zice ca nu mai poti transmite virusul happy dar te poti imbolnavi

Răspuns utilizator avertizat
| DenqOO a răspuns (pentru Hela):

Si alte articole spun ca te si imbolnavesti si il si transmiti