| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-a întâmplat în China?
Doar 5000 de morti.
E propagandă sau e datorita testărilor in masa?

In China acum e destul de liber, lumea nu poarta măști... Un miliard de persoane...

De ce noi in Europa nu facem testari in masă?
De ce toți știm ca e pandemie dar masurile si comportamentul politicienilor e un comportament de "raceala".

De ce gripa sezoniera a dispărut de prin mai? (Date oms)

De ce numărătoarea morților este diferita de la stat la stat?

De ce sunt 5000 de noi cazuri de Covid si nu de coronavirus?

Cred in virus, exista dar cred ca virusul poate sa meargă de mana cu alte lucruri.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele. In China toata lumea face ce spune statul, iar statul declara de vrea madularul lui.

Ai fost in China? Stii ca nu poarta? Aia porta masti de ani de zile din cauza poluarii vrei tu sa imi zici ca nu mai poarta acum?

Pentru ca in Europa e democratie. Sunt state si in Europa unde se pregateste testare in masa.

Oare de ce a disparut gripa? Nu de duce deloc capul?

Pentru ca nu exista un standar de raportare a mortilor. E la latitudinea medicului sa constate daca covidul a provocat decesul sau nu

Huh?

Cu ce merge in mana virusul?

"E la latitudinea medicului sa constate daca covidul a provocat decesul sau nu" - Nu e.
Conform "Protocolului specific privind managementul în caz de deces al pacienților infectați cu noul coronavirus (SARS-CoV2), publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 207 din 13 martie 2020" autopsiile sunt de evitat pe cât posibil, în afara celor cu scop științific (haha). Vrei să știi câte s-au făcut în România până acum? Poți să numeri pe degetele pe care le ai.

Practic - un deces al unui pacient infectat cu SARS-CoV-2 e considerat în 99% din cazuri ca fiind un deces provocat de COVID-19.

Chestia asta se întâmplă în toate statele care raportează multe decese.
Germania și China sunt unele din statele care nu raportează decesele astfel. Ei raportează doar acele decese care au cauzalitate directă COVID-19.

| suntserios a răspuns (pentru Unknownzgw):

Stai. Tu zici ca nu se fac autopsii si totusi ma contrazici cand zic ca medicul constata daca decesul e provocat de covid sau nu?
Pai ce logica mai are raspunsul tau?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai si cum e la latitudinea lui daca are un act administrativ care il obliga sa actioneze intr-un fel? pleci direct de la o minciuna apoi spui ca tot ce zice el n-are logica lol

| anonim_4396 explică (pentru Unknownzgw):

Nu 99%, chiar 100%.

"Decesul la un pacient confirmat cu COVID-19 nu poate fi atribuit unei boli
pre-existente (de ex. cancer, afecțiuni hematologice etc.) și COVID-19 trebuie
raportata ca și cauza a decesului, independent de condițiile medicale preexistente care se supectează că au favorizat evoluția severă a COVID-19. "

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, bineînțeles ca ei poarta măști de ani de zile din motive pe care le cunoaștem.
Ideea e ca în multe locuri nu e obligatorie și acolo viata continua, e deschis tot.
Mă întreb, știind ca masca in sine nu oprește prea mult răspândirea virusului, cum e posibil ca ei sa aibă atat de putini morti.
Densitatia populației e foarte mare, 50 de metri pătrați pentru 3 chinezi inseamna ceva ok, pentru toți 3, intelegi ideea...

Și dacă ar fi atat de multa propagandă tot am veni la cunostinta de numeroasele decese, avem și romani acolo, persoane din toată lumea.

De ce a dispărut? Gripa nu înseamnă un singur virus, cei cu simptome gripale care nu au corona de ce nu sunt trecut la gripa?

Nu e la nicio latitudine, în Germania de exemplu cei cu boli care mor de covid nu sunt trecuți la covid.
E la latitudinea medicului pana se dau indicații de la minister.
Su in legatura cu tratamentul si cu tot.

Cat de cute sunteți voi ăștia care credeți orbește in datele oficiale sau doar în datele oficiale.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica masca nu opreste raspandirea virusului? Ia pune mana si te informeaza putin...

In continuare mai screme ti mintea poate afli si ce s-a intamplat cu gripa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, bineînțeles ca răspândirea este incetinita, dar ea continua, repet, vorbim de China.
Masca in sine fără alte masuri încetinește si răspândește virusul in același timp.
Ia informeaza-te un pic.

Nu-stiu, mi-e somn, zi-mi tu, sunt serios când spun asta. happy Ai prins-o? happy
Nu, serios, ce s-a întâmplat?
A devenit prea puțin importanta sau simptomele sunt aceleași?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica masca raspandeste si incetineste in acelasi timp?

Pai bine bre, cu atatea masuri de precautie sanitara si distantare cum ai vrea sa fie sezonul de gripa?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ea, fără alte masuri. Ai înțeles, bre? laughing

Da, ai dreptate și tu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara alte masuri masca e eficienta.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai atunci de ce e nevoie de alte masuri

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, e eficienta, dar eficienta ei depinde de mai mulți factori.
Ii știi si tu.
De aceea am întrebat de China.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte optimist daca crezi ca noi putem sti raspunsurile la intrebarile tale, nu le stiu sefii celor mai puternice state, poate doar sefii chinezi.
In orice caz chinezii au fost foarte disciplinati, asa sunt din fire plus respectul fata de autoritati, de bunavoie sau de frica.
Din pacate multi cetateni de la noi sunt la mare distanta fata de chinezi, de aceea este acum asa mare diferenta. Posibil sa fie si o raportare nereala, desi nu cred ca asa mult.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da, raportarea nereală poate sa ajungă doar pana la un anumit punct.
Am sti de sutele de mii de morti sau mai mult, vorbim de China, totuși.

Doar vreau sa ascult păreri, despre date pe care le avem toți.

| Wr3nch a răspuns:

Stii ca numele corect e COVID-19, pentru ca e un tip de coronavirus. Nu exista unul singurlaughing Dar la lume e mai usor sa zica corona, mai ales daca nu vrei sa suni pretentios.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Covid19 e boala pe care o creează virusul.
Virusul e sars cov 2.
Ce drc...

| SingleForOne a răspuns:

Ce anume vrei să înțelegi din toate întrebările acestea?

| anonim_4396 explică (pentru SingleForOne):

Vreau sa va ascult părerile.

| SingleForOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Stăm aici poate zile în șir, facem dezbateri și nebunii... părerile nu sunt importante pentru un public foarte larg cărora să le dai atenție, dar foarte restrâns pentru a-i catalog. Publicul de pe aceasta platformă este mai restrâns, și deseori răspund aceeași oameni.

Mai bine te documentezi, părerea mea, dacă vrei să înțelegi ceva, să ai anumite concluzii clare, pentru că s-ar putea să dai de multi supărați pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru SingleForOne):

Nu-i problema, ii ascult și pe supărați.
Ma documentez cat pot, cel mai mult m-am documentat de la alte persoane, mai ales cele care lucrează direct cu pacienții.
De la persoane afli anumite lucruri încă neoficializate. Poate ca si aici o sa aflu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antibotnitarule

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt atat de antibotnitar încât o port mereu când ies.
Când merg pe jos prea mult și nu mai pot respira bine o dau un pic mai in jos și trag pe nas, sunt un iresponsabil dacă trag pe nas?
Virusul probabil l-am avut, ar fi mult mai grav dacă oxigenul din sânge ar scădea prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact la asta mă gândeam și eu, in China când era pandemie lumea nu mergea unde voia și toți stăteau în casa, la noi toți zic că "e doar o raceala"

| Rivka a răspuns:

Este comunism, ăștia niciodată nu vor recunoaște că le este rău. Se raportează numărul fals. Plus că au vrut probabil să iasă cât mai repede din discuții să uităm că ei sunt vinovați, haha (că au anunțat prea târziu etc).