| 7765 a întrebat:

Ce sa fac daca la scoala isi bat joc de mine si ma obijduiesc? Sunt baiat si sunt in clasa a 7-a, de sarit la bataie nu sare nimeni de mine numai verbal se iau sa ma injure, sa rada, sa ma ia peste picior, sa ma obijduisca, sa ma faca sa rosesc, sa faca misto de mine, sa fie contrati asupra mea, din cand in cand se intampla sa imi mai dea si cu piciorul in fund, dar mai des verbal se iau de mine, de obicei verbal ma hartuiesc si nu stiu ce sa fac ca ei sa nu sa se ia de mine.Numai imi zic si se mai întampla vreodata poate cu piciorul in fund, numai cu vorba si cu piciorul in fund. Numai cu vorba, cu cuvintele, cu compartamentul sunt agresivi si poate sa se intample cumva vreodata si cu piciorul in fund dar de batut nu ma bate nimeni, nimeni nu ma loveste.Pot sa imi zica ceva chiar si in locuri publice de exemplu in ruta. Cand cineva este la spatele meu si este aproape de mine in loc sa ma strige, sa se adreseze la mine atunci imi face asa cu degetele peste ureche sau cu piciorul in fund, asta cum ar fi ca adresare. Ce as putea sa fac ca mai mult nimeni sa nu se anine, sa nu ma obijduiasca? in orice caz de mine se anina intr-un cuvint, fizic nu este nicio agresiune in afara de cu piciorul in fund dar in general de mine verbal se iau adica mai des verbal de picior in fund cand se mai intampla asta nu imi da nimeni indradevar chiar sut in fund asa pursimplu se intampla cand imi mai fac cu piciorul in fund cum ar fi un fel de aninala ori batjocura dar nu ca intredavar cineva imi da cu piciorul in fund cred ca ati inteles ce am in vedere de picior in fund in orice caz m-au luat inainte,ce as putea sa fac ca asa ceva mai mult sa nu fie?, si care este motivul oare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Isi bat joc de tine pentru ca esti speriat si pampalau.
Uita-te in ochii lor si nu le arata ca esti suparat. Rade la unele glume, nu te mai ataca.
Felul in care esti tu si valoarea pe care o ai tu ca om nu e data de ce glume se fac despre tine. Cand cineva zice ca esti intr-un anume fel, de de te simti afectat? Crezi ca are dreptate? Daca nu, ce-ti pasa? Lasa-i sa zica ce vor.

Incearca sa te implici mai mult, sa iti faci prieteni, sa fii mai relaxat. Oamenii fac misto de tine pentru ca esti si te comporti diferit. De ce faci asta fix la scoala? Nu resisti cateva ore? Incearca sa fii ca ei. Nu trebuie sa iti schimbi personalitatea, trebuie doar sa incerci sa fii mai relaxat si prietenos la scoala.

Mai iesi si tu din casa, mai citeste ceva, mai dezvolta-te putin ca sa nu mai fi atat de socially awkward.

Daca nu, o sa traiesti toata viata cu impresia ca cineva are ceva cu tine.

Uita-te si tu ce raspunsuri ai primit. Suna acolo, spune acolo, bla bla.
Oameni idioti si naspa care se vor lua de tine vor exista mereu. La liceu, la facultate, la munca. Daca traiesti mereu cu impresia ca e doar vina lor, o sa ai de suferit.

| aditimus a răspuns:

Cel mai simplu si inteligent inregistreaza audio tot si mergi direct la dirigine/director sau apuca-te de un curs de autoaparare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contactat Protecția Copilului.

| 7765 explică (pentru anonim_4396):

Si ce va ajuta asta oare daca la bataie nimeni nu sare nimeni nu ma bate in afara de agatarea care o au ei?

| 4ndr33y a răspuns:

E caz clasic de bullying, vorbeste cu dirigintele, daca acesta nu ia masuri, vorbeste cu directorul si cu parintii.
Tu nu ai prieteni, esti antisocial?
Te-au simtit slab psihic, fricos si profita. Aplica-le acelasi tratament, este posibil sa se ajunga la bataie dar uneori nu exista alta cale.