| Gabigabyi a întrebat:

Ce se intampla daca cineva ar avea covid si ar fuma poate chiar putin si nu s-ar trata? Cum ar fi in cazul unei persoane tinere?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate face complicatii si poate murii.
De altfel sunt si asemenea cazuri, inexplicabile aparent, fiindca toata lumea gandeste ca un tanar are imunitatea foarte buna, dar nu si un fumator, care are deja plamanii afectati si modificati de la tutun.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de imunitatea fiecaruia. Eu fumez, sotia a avut covid dar eu nu.

| Frank51 a răspuns:

Nici măcar la persoanele peste 50 de ani cu imunitate scăzută nu se întâmplă nimic.

| Brizbriz a răspuns:

Ramane fara certificatul verde big grin

sufletul lui Avram Iancu, fumatul slabeste organismul si sistemul imunitar, moment in care Covidu' poate face forme grave ca nu are aparare persoana respectiva

| 1997onur a răspuns:

Pai e simplu sa-ti dai seama ce se va întâmpla cu el si sănătatea lui

| nukeyly a răspuns:

Covidu calareste particula de fum cu succes in plamanul urmator de la next victim, si masca blu nu face nimic e praf in ochi.
Daca nu te tratezi: poti fi doar putrator, ori te vindeci natural ori poti crapa far motiv. Ce kool e covrigu asta.

| Strwberrs a răspuns:

Nu se intampla nimic, banuiesc...

| omuletulofficial a răspuns:

Ai un articol intreg aici despre pro contra si urmari; Enjoy
https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/smoking-and-covid-19

| David23445 a răspuns:

Salut in caz ca nu stiai tutunul agraveaza foarte grav plamanii si daca se mai adauga si covidul pe langa tutun plamanii vor fi praf poate ar fi sante sa scape daca are plamanii puternici daca nu sunt puternici si sunt slabi e grav