| Razvan1lol a întrebat:

Ce vaccin dintre toate existente contra SARS-CoV-2, recomandati?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ti ai lua sfaturi despre vaccin de pe TPU

| Razvan1lol explică (pentru suntserios):

Sa vad cine s-a vaccinat fara prea multe reactii adverse, si pentru ca nu ma pricep la ce "ingrediente" au toate vaccinurile pentru a alege unul din ele.
Pur si simplu doresc sa citesc alte pareri. Ca pe Facebook sunt niste raspunsuri de rahat.

| suntserios a răspuns (pentru Razvan1lol):

Si ai vazut aici raspunsuri pertinente da
-niciunul ca sunt exprimentale
-J ca are 1 doza
-pfizer ca iti da 2 zile libere.

| Wr3nch a răspuns:

Oricare e ok, eu am facut Pfizer si m-a durut un pic capul si mana la rapel, in rest nu am avut probleme.

| RoCkKiD a răspuns:

Oricare, exista diferente intre ele dar ce te intereseaza e protectia impotriva cazurilor grave care e aproape la fel pentru toate.

Diferenta majora e ca alea cu 2 doeze iti dau 2 zile libere.

| Lukasssz a răspuns:

J&J

| Furnicuta000 a răspuns:

J, din simplul fapt ca se face o singura doza

| Werrich a răspuns:

Johnson & Johnson, e o singura doza, nu se face rapel.

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

Pfizer, dar poate Moderna e mai bun un pic, dar poate sunt mai multe reactii adverse sau depinde de oameni...

| Sara2 a răspuns:

Această decizie ia-o tu. Toate au anumite substanțe la care unii sunt alergici și alții nu. De aici și reacțiile adverse

| GouDidodino a răspuns:

Kaizer

| Gabriel2424 a răspuns:

Fai Pfizer, am avut o durere la locul intepaturii dar nu puternica si cam atat, maxim faci febra dar poti sa nu ai nicio reactie, du-te sa-l, ca se dau si vouchere de 100 lei si mai mult de atat te ajuta vaccinul daca vrei sa pleci pe oriunde.

| Amimanera a răspuns:

Am trecut prin boala si n-a fost cine stie ce. Apoi daca si vaccinatii se pot infecta si pot transmite mai departe, chiar nu vad sensul,
poate persoanele in varsta cu comorbiditati.
Guvernul cheltuie 15milioane de lei pe tombola pentru vaccinati si sunt sute de scoli care au Wc-ul in curte fara sapun si apa.

| suntserios a răspuns (pentru Amimanera):

Poate daca ai afla ca in spitale sunt la ora asta 1600 oameni care au tuburi in gat si alte cateva mii internati care primesc oxigen ca sa poata respira poate vezi sensul.

Sau mergi pe premiza ca tie nu ti se poate intampla asa ca ne doare la ploaie de restul?

| Amimanera a răspuns (pentru suntserios):

Bosorogii ca tine sa-si faca griji.

| suntserios a răspuns (pentru Amimanera):

Momentul ala cand nu intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau.

Sa presupunem asa prin absurd ca maine ai o problema medicala, nelegata de covid. Dar ceva urgent. Un accident de masina spre exemplu. Stii ce se intampla? Nu cred ca ai vrea sa afli. Ca e posibil sa nu ai unde sa ajungi in spital ca e plin de bolnavi de covid, daci liberi, epidemiologi cu diploma luata de pe Facebook care stiau ei mai bine care e treaba cu covid si care acum sunt cu niste tuburi in gat si plang dupa vaccin acum.

| Amimanera a răspuns (pentru suntserios):

In Romania sunt 120.000 locuri in spitale4000 la ATI din care 1550 rezervate Covid.
Deci cine nu intelege nimic?

| suntserios a răspuns (pentru Amimanera):

Uuu si ia ghici in mode normal ce se intampla cu cele 1600 rezervate Codiv.

si ia ghici ce se intampla cand un spital nu e dedicat covid

aaa, da, se ofera servicii medicale mai prompte, lasa ca am ghicit eu pentru tine.

drept dovada sunt deja sistate toate interventiile chirulgicale neurgente pentru ca sistemul medical nu mai face fata.

Dar e ok, ce stii prostii aia de medici? Mai nimic, Amimanera de pe TPU e mult mai informata ca medicii

| Amimanera a răspuns (pentru suntserios):

Nu intelegi nimic, nu mai insista.Nu-mi face deloc placere sa discut cu incuiati care au acelasi mod de a vedea lumea ca AlexDorinel.
Esti expirat de mult.Sa crezi orbeste stirile de la tv este semn de senilitate.Ai trait cam degeaba si esti pus pe cearta.
Nu te-am intrebat nimic si nici n-am s-o fac vreodata.Vezi-ti de ale tale si lasa lumea in pace.

| Amimanera a răspuns:

Pe siteul OMS vigiacces gasesti datele reale despre reactiile adverse, nu cele masluite din MassMedia romaneasca.

| Sky7 a răspuns:

Niciunul, toate sunt inca experimentale

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sky7):

Ce inseamna pentru tine experimental? Suna bine asta cu experimentalul, mai ales pe FB, nu? Hai sa te luminez, e cunoscuta mai bine modalitatea de actiune a vaccinurilor astora decat a Paracetamolului! A, da, si au trecut prin toata procedura de aprobare a FDA, care nu aproba chiar asa de usor orice spanac. A, da, si daca discutam de ceva "experimental" asta implica scara redusa. Sint vreo 2 miliarde de vaccinati la nivel global, daca nu mai bine. Sint statistici destul de clare privind efectele adverse, rata de reinfectare si - ce e cel mai important, pana la urma - rata de deces la vaccinatii reinfectati. Orice altceva e gargara de doi lei.

| suntserios a răspuns (pentru Sky7):

Uite ca nu chiar toate
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58309254

Pfizer ar aprobare definitiva. Tehnologia e studiata de 10 ani deja. Nu e prea experimental nimic.