| troleibuz a întrebat:

Ce ziceti? Intram iar in carantina? In orasul vostru se poarta masca pe strada?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E cu dus si intors daca intram sau nu, depinde, dar cred ca din noiembrie intram si noi sau chiar decembrie. La mine in oras se poarta masca mai de toata lumea, mai sunt idioti care o poarta pe barbie dar per total se cam poarta masca

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Zicem bine. Acum ca stau sa ma gandesc... probabil o sa intram asa, cateva staptamani. Pe aici am vazut ca nu se prea poarta masti pe strada.

| Frank51 a răspuns:

Si eu sunt de parere ca unele masuri sunt exagerate. Purtatul mastii este aproape inutil in cazul acestui virus(nu zic ca nu este foarte benefic in alte cazuri), deoarece virusul trece prin masca. Singurul avantaj este pentru cei care chiar tusesc, stranuta, ca sa nu scoata o cantitate mare de virus in atmosfera sau ma rog intr-o incapere. Totodata sunt de parere ca este mult mai bine sa previi decat sa tratezi si tocmai de aceea sunt de acord cu purtatul mastii.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Ce tot o dati atata cu faptul ca masca e inutila. S au facut animatii unde arata ca la prosti ca si in timpul vorbirii normale masca opreste raspandirea particulelor la distanta. Sunt animatii ca pentru copii, e asa de greu de inteles ca functioneaza?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am spus ca nu functioneaza, ci doar ca nu atat cat ne imaginam. Nu este un obiect minune si depinde de restul masurilor preventive, degeaba purtam masca si nu ne dezinfectam.

Cred ca esti de acord cu mine ca virusul trece prin masca, evident purtand masca oprim mare parte din cantitate. Ma cunosti si stii ca nu-s absurd, nu trebuia sa ma exprim chiar cu cuvantul inutil, poate mai degraba nu atat de eficient precum credem.

| aXy99 a răspuns:

Nu si nu.
In orasul meu nu se poarta masca deloc.

| Iote a răspuns:

La mine e obligatorie purtarea mastii.
Si patruleaza politia, jandarmii, pe strazi. Controlorii de bilete la transportul in comun, verifica si purtarea mastilor.

| aumih16 a răspuns:

Depinde! daca lumea are educatia! adica aia sapte ani de acasa! si poarta masca nu! da lumea insa nu poarta masca tocmai aia este! sa nu ajungem iar sa stam in casa ca prostii!

| CleanHeart a răspuns:

Asta cu carantina habar n-am dar majoritatea oamenilor din orasul meu poarta masca pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc de suflet. Nu sunt ortodox.
L-am găsit aici : https://flux.md/......i-pulmonar

Evident, dând peste el întâmplător.

Nu e de nota 10, dar are un iz de adevăr în el.

| movi a răspuns:

In oras ar trebui sa se poarte masca, dar sunt si persoane care nu respecta. Cred ca vom intra in decembrie in carantina. Am vazut ca in alte tari precum Germania si Franta deja au introdus carantina totala din nou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru movi):

In 1-2 luni vom intra national in carantina, dar se va rezuma la purtatul mastii fara alte aberari.