| Flavianadx a întrebat:

Cei care ati calatorit in perioada pandemiei, ati stat in carantina in tarile respective? Ca sa intri in UK, trebuie sa stai 10 zile in carantina. E asa de cateva luni cred. Cum sunt carantinele institutionalizate? Se platesc sau moca?
"either quarantine in the place you’re staying or in a managed quarantine hotel for 10 days when you arrive in England"
https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-fo r-the-uk

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Eu am mers in Romania in aprilie venind din Grecia, am facut doar formularul PLF si fara vreun test covid. La formular nici nu au vrut sa se uite. Cand am plecat spre tara nu se intra in nici o carantina, abia dupa 1 saptamana guvernantii nostri din Romania au bagat Grecia pe lista galbena pentru 2 saptamani. Cand sotul meu a venit spre Romania a prins schimbarile si a trebuit sa faca test negativ PCR + formularul PLF si doar 3 zile (72 de ore) de sedere fiind venind pentru afaceri. In schimb daca veneau romanii dinspre Grecia in Romania, la cei fara test li se impunea carantina 14 zile, celor cu test negativ doar 10 zile.
Intereseaza-te pe site-ul Ambasadei Romane din Anglia. Fiecare tara are regulile ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am calatorit din Romania in Franta cu masina in martie anul asta, cu test PCR negativ si cu dovada de domiciliu, ca sa dovedesti ca ai unde sa stai.
Inafara de Nadlac in jumateatea Ungariei, la intrare in Slovenia si la intrare in Franta, nu ne-a intrebat nimeni de test PCR.
Atata timp cat ai o dovada ca locuiesti undeva sau lucrezi si un test negativ nu ai probleme.
Nu am stat nicio zi in carantina de cand am venit si nu a venit nimeni sa ne verifice.
Acum daca doar te duci in vizita si fiind vorba si de UK lucrurile pot sta altfel.
Ce scrie pe siteul MAE pentru calatoria in UK, teoretic aia trebuie sa faci.