| SG1995 a întrebat:

Cică în etapa a II a de vaccinare intră persoanele cu boli cronice. Dacă am hidrocefalie și epilepsie (recesiv) sunt prioritar în a doua etapă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| minrest a răspuns:

Salut. Da, esti prioritar in a doua etapa, dar cat de repede iti va veni randul, e imposibil de estimat. Eu as zice sa nu fi ingrijorat. Am boala asta chiar acum, sunt in izolare pana pe 5; este periculoasa pentru ca ataca multe sisteme, dar corpul se mobilizeaza si lupta, in ciuda bolilor cronice. Chiar si tatal meu se descurca bine deocamdata, la 82 de ani, cu AVC, diabet si alte boli. Iti urez tot binele, amice.

| Yuoia a răspuns:

Da, ai prioritate.
Dar, trebuie sa te inregistrezi. Ori on-line, ori prin medicul de familie.

| xXVranceaXx a răspuns:

Mai verifică și pe net, dar în principal, da. Aici se includ și persoanele cu vârsta +65 ani
Ar trebui să îți rezervi un loc la vaccinare, așa că înregistrează-te pe https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/auth/register
Multă grijă de tine în continuare și mare grijă la epilepsie!

| SG1995 explică (pentru xXVranceaXx):

Din ce am înțeles programarea online acu se face doar pentru prima etapă.

| xXVranceaXx a răspuns (pentru SG1995):

Atunci, aștepți pentru a doua etapă. Oricum o să mai dureze până la începutul primăverii. Vaccinarea este lungă și asta din cauza nesiguranței în informațiile sigure
Poporul român o să aibă de suferit în continuare...

| Yuoia a răspuns (pentru SG1995):

Ai inteles gresit. Programarea se face in toate etapele. Pentru primul vaccin. La al doilea intri automat.