| SilentRain a întrebat:

Cine este tratat de coronavirus, risca sa se îmbolnăvească din nou?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost cazuri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pare că da.

| Adry05 a răspuns:

Normal, doar nu devii imun la virus

| Mosotti a răspuns:

Normal ca te imbolnavesti iar daca te expui iar la virus, si la gripa normala nu e la fel? Daca ai avut acum 5 luni, si te duci undeva unde iei virusul, iar ti-o iei, nu inseamna ca daca ai avut odata gripa, asa ramai pe viata fara sa o mai iei.
Deci daca te feresti, nu mai iei, e simplu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

^ foarte puține

| Apokales a răspuns:

Da, risca sa se imbolnaveasca din nou.

| Alverto a răspuns:

Foarte rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, evident.

| Nume6 a răspuns:

Acele persoane care scapă de Coronavirus sunt trataţi doar asimptomatic pentru că nu există un tratament. Adică, li se administrează medicamente doar pentru simptomele pe care le prezintă: febră, tuse, pneumonie, dureri musculare. Apoi organismul produce anticorpi care distrug virusul dacă aceste persoane au o imunitate bună și nu suferă si de alte afecţiuni. Virusul nu mai apare din nou, o dată vindecaţi. Au fost extrem de puţine cazuri când a reapărut.

| MpvRoxi a răspuns:

Nu. Organismul tau deja își formează anticorpii pentru covid19 prima data.

| Simpatic a răspuns (pentru MpvRoxi):

Virusii sunt capabili sa se si modifice, asta ma duce cu gandul ca suferind mutatii virusii sunt capabili sa infecteze cu alta tulpina pe cel care are deja anticorpi, poate gresesc in schimb.
infectarea se produce doar daca se intra din nou in contact cu un focar de infectie.

| Coronavirusul a răspuns:

Nu, imi plac virginele