| Cristina12387 a întrebat:

Considerati ca termenul "anti-vaccinist" se refera doar la cei care ii dispretuiesc pe cei care se vaccineaza sau promoveaza vaccinul sau si la cei care considera ca fiecare ar trebui sa aleaga pentru el, ei alegand sa nu se vaccineze?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se refera la cei care cred ca judecata lor este mai buna decat a medicilor si oamenilor de stiinta care au studiat ani de zile

| Cristina12387 explică (pentru suntserios):

Si cei care se vaccineaza, dar considera ca fiecare ar trebui sa aleaga pentru el daca sa se vaccineze sau nu, din ce categorie consideri ca fac parte: vaccinisti sau anti-vaccinisti?

| suntserios a răspuns (pentru Cristina12387):

Atat timp cat te vaccinezi nu cred ca poti fi numit antivaccinist

| Cristina12387 explică (pentru suntserios):

Deci pot fi numiti vaccinisti daca se vaccineaza, chiar daca sunt de parere ca fiecare ar trebui sa aleaga pentru el daca sa se vaccineze sau nu?

| suntserios a răspuns (pentru Cristina12387):

Chiar are vreun sens acesta dezbatere de semantica?

| Cristina12387 explică (pentru suntserios):

Pentru mine are. Am vazut oameni care erau foarte rautaciosi unii cu altii etichetandu-se ca vaccinisti sau anti-vaccinisti. Am pus intrebarea asta pentru ca eram curioasa ce inteleg oamenii prin cuvintele astea. Eu inteleg asa:
Vaccinist- un militant in favoarea vaccinarii
Anti-vaccinist- un militant contra vaccinarii
Un om care nu militeaza nici pentru si nici impotriva vaccinarii nu consider ca se poate numi vaccinist sau anti-vaccinist, indiferent daca el se vaccineaza sau nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai Ralu

| Lioana a răspuns:

Cred ca sensul cuvintelor "vaccinist" si "antivaccinist" este dat de cei care folosesc aceste cuvinte. Fiecare intelege diferit. Unii dau sens larg cuvintelor, altii sens restrans. Eu personal prefer sa nu folosesc aceste cuvinte.

| Legion7X a răspuns:

Eu cred că vaccinul in sine a provocat o anumită ură din dorinta și promovarea de a fi toți egali. Dar adevărul este că nu putem fi toți egali prin anumite criterii

Fiecare are dreptul de a vedea, a se teme, simți, iubi, cunoaște, analiza, exemplifica diferit. Iar asta ce înseamnă. Omul este liber arbitru prin harul lui Dumnezeu de am evolua prin alegeri proprii, nu supuse sau impuse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar nu a ales sa nu se vaccineze pentru ca e Pro.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau a ales
https://www.bbc.com/news/world-60354068
si ESTE PRO

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu inteleg ce legatura are.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci eu nu inteleg raspunsul tau tongue

| danieltulcea84 a răspuns:

Antivaccinisti sunt cei care sunt împotriva promovării vaccinului și împotriva vaccinării obligatorii, cu referire strictă la Covid.

| UserNameLost a răspuns:

Poate să însemne orice le dă prin cap celor care folosesc acest termen și orice fel de poreclă care le demască nivelul intelectual.