| sabin89 a întrebat:

Controversat mai este vaccinul ăsta anti-covid...
Sarah Palin a făcut ieri nişte declaraţii: "I'll get the vaccin over my dead body"; şi "I will not get one, I won't do it and they better won't touch my kids either".
Ce-o fi în capul acestor oameni? Ce i-o fi apucat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde.
Pe unii atât îi duce capul.
Pe alții atât îi duce educația.
Pe alții atât îi învață religia.
Alții, gen Aur o fac pentru diverse interese ...samd

| doctorandus a răspuns:

Simplu: al cincilea calaret al Apocalipsei este dezinformarea.

| gabicoo a răspuns:

Și-o fi deschis AUR filială în SUA!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Sau o fi având Șoșoacă vreo soră prin state și noi nu știm!

| Lukasssz a răspuns:

E la fel de idiot ca @Nrx aka @Xerxes.

| AC4S4 a răspuns:

Pai daca nu ajuta.
Daca erau alea doua doze si vedeam la tarile din vest ca revin la normal efectiv. Adica se reduce covidul la nivel de gripa din punct de vedere numeric (oricum nu prea vad diferenta intre covid si o raceala, efectiv nu cunosc personal cazuri grave - in 2 ani de pandemie). Dar noi vedem tari cu 70-90% vaccinati cum trec prin aceleasi valuri, cum au la fel de multe restrictii, sunt in aceeasi situatie.

Nu cred ca oamenii sunt anti-vaccinisti. Ci, pur si simplu nu i-a convins nimeni ca vaccinul chiar ajuta la ceva.
Sa zicem ca avea efectul dorit de toata lumea, iar romanii vedeau la tarile din vest ca intr-adevar merita. Sunt convins ca romanii s-ar fi vaccinat la fel. Ar fi existat totusi unii care nu ar fi dorit sa se vaccineze si nu vad vreo problema, fiecare e liber sa decida.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

star https://youtu.be/EJhR5YuJbtQ

Dacă aveți habar de limba engleză, citiți și comentariile. star

| Holiday a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Dar ce-ti imaginezi, ca americanii nu au de astia care raman sterili pe 3 generatii ca Sosoaca?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil "i-a apucat" faptul ca exista democrati care vor ca vaccinarea sa fie obligatorie iar in acest proces de vaccinare obligatorie a oamenilor sa fie implicata armata. Probabil "i-a apucat" faptul ca in NYC copiii trebuie sa se vaccineze ca sa poata sa faca anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fiecare are dreptul la opinie si la a nu fi judecat pentru ceea ce face. Doar cand face ceva, isi asuma si daca ea crapa si copiii la fel, e decizia ei. Daca tu te vaccinezi presupun ca o faci pentru ca ai incredere ca esti mai protejat. De ce te doare pe tine de ce face tanti asta, cine e si ea?
Vaccinatii isi asuma ca pot crapa de la vaccin plus ca s-ar putea sa nu fie eficienta protectia oferita de vaccin, datorita faptului ca fiecare om are un organism diferit si no, organisme diferite => raspunsuri/reactii diferite.
Nevaccinatii isi asuma ca pot ajunge si pe la ATI, ca pot muri, ca pot sa fie privati de drepturi, etc etc.
Dar cine suntem noi sa judecam ce fac ceilalti?
Is ok discutiile despre vaccin pana in punctul in care se ajunge la a judeca o tabara sau alta. Fiecare e liber (deocamdata, cel putin) sa aleaga.
Daca eu (Georgel, Vasilica, Ana) vreau sa aleg sa mor nevaccinat, ce treaba ai tu (oricine) cu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai depinde și cum se protejează fiecare. Puțină Distantare, mască, evitare persoane care tușesc. Numai spun că mulți se vaccinează și nu poartă mască, uneori tușesc si spun " nu-i problemă că sunt vaccinat" ok ești vaccinat dar 1 tușești 2 nu porți nici măcar mască 3 nu pastrezi distanța spui că este util vaccinul. Ok este util a ajutat, dar unii poate să se infecte de 6 ori dacă probabil nu respectă măcar minimul de protectie, în timp ce alții posibil nevaccinați pot fi neinfectați prin masuri simple și dezinfectare. Iar aici este misterul despre care și la Tv s-a spus, sau pe posturi din SUA sau UK în anumite dezbateri.

Pfizer și celelalte companii stiu că imunitatea lor nu durează prea mult, iar dozele vor fi posibil mereu repetate. Oare ce se întâmplă când scade imunitatea serului, vom avea nevoie de el ca de aer? Italia, parcă s-a infectat mai repede decât prima dată. aici nu este vorba de 6 luni sau 1 an 2 ani de siguranta, ci posibil ceva mai mulți.

https://www.google.com/......sc-1733001

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, nu trebuia să mă exprim aşa. Trebuia pur şi simplu să întreb ceva de genul:"Ce motive au unii oameni să refuze vaccinul?". Sau: "Ce îi determină să?".

| Mattteii331 a răspuns (pentru sabin89):

Unii gandesc cu propriul creier.
Altii poate au experienta despre tehnici de manipulare.
Unii poate au auzit de grozaviile lui Bill din India din ultimii 15 ani.
Altii poate au citit ce a facut Pfizer in ultimii 100 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Flavianadx a răspuns:

Motivele pot sa fie destule.
- in Eu au fost secretizate contractele dintre companii farma si guverne (vezi Terhes)
- in US s-au facut publice 1% din documentele care au stat la baza aprobarii vaccinului Pfizer (https://www.youtube.com/watch?v=Qag8-f_frnw)
- studii clinice de genul Ventavia
- efectele pe termen mediu si lung se vor afla peste multi ani

| Holiday a răspuns (pentru Flavianadx):

"- efectele pe termen mediu si lung se vor afla peste multi ani"

Vaccinul NU ramane in corp decat un timp extrem de limitat. Daca nu ai nimic in termen MAXIM de cateva zile, el practic nu mai exista in corp, deci nu mai ai ce efecte secundare sa faci peste 5 luni, sau 5 ani. Nu vaccinul "lupta" cu virusul ci anticorpii a caror producere a fost stimulata de vaccin.

Răspuns utilizator avertizat
| calin2020 a răspuns:

Este tot vreo ghicitoare expirata de-a ta?