| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca o sa o iau razna cu aceasta perioada cu virusul acesta.
Mama acum 6 ani a avut niste probleme cu plamanii din cauza fumatului. S-a lasat de fumat.
Acum imi interzice sa ma vad cu oricine, chiar si daca avem amandoi masca. Daca s-a mai intamplat sa ies cu cineva, m-a certat. Nu mai suport sa imi refuz prietenii la nesfarsit.
Nu vrea sa inteleaga ca pandemia aceasta va mai tine inca un an de acum incolo, crezand ca din mai, iunie se termina. Nici vaccin nu vrea sa isi faca.
Deci cineva sa ma ajute, macar sa o inteleg pe ea. Sa o conving e ca si cum mi-as propune sa mut muntele Everest in Europa

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru tine, cine este mai important in viata ta: prietenii tai sau mama ta?
Stii ca, de iei covid de la prietenii contaminati si-l duci acasa mamei, ea poate sa moara?
Tocmai de aceea mama ta refuza sa te lase afara, sa nu riste sa moara.
Vad ca nesuportatul asta este un capriciu de copil care isi pozitioneaza prietenii mai sus decat propria mama, de parca ar conta.
Prietenii vin si pleaca din viata ta! Ii schimbi zilnic sau cand nu mai au valoare pentru tine.
In schimb mama, odata ce ai pierdut-o ramane pierduta pe veci?
Tu ce vrei? Sa ramai cu trauma pe viata, ca ti-ai omorat mama?

| DenqOO a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, ai dreptate. Dar mai mult ma intristeaza frica ei. Zice ca nici cu masca nu e ok si e impotriva vaccinului

| Violleta2022 a răspuns (pentru DenqOO):

Bineinteles ca nici cu masca nu-i ok, fiindca nu toti poarta masca corect la gura si tusesc, puna mana pe usa, clanta, apoi vii tu si pui mana tot acolo, luand virusul.
Odata ce ti-ai atins ochii, gura sau nasul cu mana care are deja virusul pe ea, esti contaminat.
In ce priveste vaccinul, o inteleg. Avand o problema cronica la plamani, vaccinul ii poate fii fatal, fiindca este un risc pe care si-l asuma fiecare.
Sa nu uitam, vaccinurile astea nu au fost testate suficient si in ultima luna s-a dovedit alarmant cu cati oameni mor, fiind de fapt sanatosi inainte de vaccin.
Deci mama ta prefera sa se protejeze decat sa riste sa se contamineze cu virusul asta, sau sa-si bage un ser in corp, care ar putea-o ucide.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E bună comparația cu Muntele Everest. Fiecare avem Everestul nostru portativ zilnic. La dta e mama.

| Emma30555 a răspuns:

Convinge-o sa își facă vaccin, e unica soluție, nu poți trai asa la infinit, virusul nu dispare

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

După cum o cunosc pe Jassmina din alte postări, fiind o persoană nu foarte plăcută, îi dau dreptate în această situație. Momentan, gândești cu ochii de îți alegi prietenii, crezând că vei îndura singurătatea dacă nu le dai importanță, dar aceștia te vor lăsa la un moment dat, fie le dai importanță sau nu, fie că este covid sau nu. Gândește cu inima, și la mama ta, pentru că nu cred că ea te va lăsa vreodată, doar prim moarte, și nu vei îndura singurătatea, chiar dacă ea nu va mai trăi, ci vei îndura o iubire pierdută, dar merită mai mult decât să pierzi timpul cu anumiți prieteni. Ar putea ca ei să fie înțelegători, și voi fiind tineri, procedați altfel. În altă oridine de idei, respectați regulile de igiena cât mai des, si cred că va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu vrea vaccin? Fa tu si arata-i ca ai vaccin si adeverinta

| DenqOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai are o problema cu madeicamentele. Zice ca luatul de medicamente prea multe ajunge sa nu iti faca bine, asa ajunge si la vaccin. Cred ca asa o sa se ajunga, ca eu cu tata sa il facem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vad ce vei mai spune când te vei infecta apoi ii vei da și mamei tale virusul. Apoi să zici merci ca nu a făcut vreo complicație, apoi dacă face complicații să stai cu frica neștiind ce se va întâmpla mai departe : va supraviețui sau nu? Îți spun eu care am pățit, am luat virus și dat mamei care din fericire nu a făcut formă gravă. Dar în schimb i-a fost rău, stare de slăbiciune și doar vitaminele au pus-o pe picioare. Iar eu de mai bine de 1 lună mă chinui cu mirosul și gustul care a revenit doar parțial. Virusul l-am luat de la fostul loc de munca devenit între timp focar COVID. Am plecat de la ei, însă deja eram infectat. Acum voi refuza sa ma mai angajez la firme cu mulți angajați de frica sa nu ma infectez din nou. Poate data viitoare virusul nu va fi la fel de blând ca această dată. Mai bine precaut decât în haine de doliu. Mai ales că, dacă mama ta a avut probleme cu plămânii, iar virusul în mare parte atacă plămânii... Pana trece pandemia nu as vrea sa te vad ( de asemena, pe nimeni de aici indiferent dacă mă suportă sau nu) ducând flori la cimitir mamei tale rezultat al inconștientei tale pentru că ai preferat să fii cu prietenii. Apoi prietenii vin și pleacă, o mamă ai doar una.