| Radandam a întrebat:

Credeti ca este riscant sa ma duc la sala de fitness pentru ca se poate contacta acest coronavirus? Sunt șanse mari sa contactez asa ceva de acolo?
Exista o statistica câți au luat coronavirus care au mers la sala?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te duci la noroc, să știi.
De unii se leagă covidul ăsta (chiar și a doua oară), iar de alții fuge ca de draKu'. ))

| Sara2 a răspuns:

Coronavirus îl poți lua de oriunde, supermarket, chiar și pe stradă. Masca nu te protejează de nimic, masca e făcută să nu dai tu în caz de ai, pentru că uneori vorbim cu precipitații fără să vrem. E amuzant că lumea are impresia că purtând masca se protejează pe ei însăși

| Mosotti a răspuns (pentru Sara2):

De ce sa nu protejeze masca?!

| NorNegru a răspuns:

Salut! Este unul dintre cele mai riscante medii in care ai putea sa-ti desfasori activitatea, in spatiu inchis. E decizia fiecaruia, pana la urma, daca doreste sa-si asume anumite riscuri. Numai bine.

| Lss a răspuns:

Opteaza pentru exercitii in casa sau miscare in aer liber. Ai rabdare, o sa vina si vremea mersului la sala.
Datorita efortului depus in timpul activitatii fizice, aerosolii degajati sunt in volum mult mai mare iar aparatele pe care pui mana nu le dezinfecteaza nimeni.