| tonyc7 a întrebat:

Credeti ca mai devreme sau mai tarziu vor ajunge absolut toti oamenii sa se vaccineze? Sau va exista intotdeauna si un numar urias de nevaccinati, in ciuda tuturor presiunilor de vaccinare pe care le-ar face televiziunile si autoritatile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat sunt de prosti.
Japonia, Australia, Noua Zeelanda, au ajuns la peste 95% cu vaccinarile.
Romania este ultima gaina din europa, care nu crede in covid si nu va ajunge niciodata la 100%.

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Si care sunt prostii? Aia din tarile de mai sus sau aia din Romania?

| TheStrategist a răspuns (pentru Violleta2022):

Numai vaccinații sunt inteligenți și restul sunt niște proști? Mulțumesc pentru această informație.

| Frank51 a răspuns:

Se va vaccina marea majoritate. Recent s-au vaccinat ai mei, care sunt contra vaccin, ca să-și păstreze locurile de muncă. Oamenii nu pot supraviețui fără locul de muncă.

| Holiday a răspuns:

"Un efect advers l-am vazut aici pe site.Vaccinatii se cred mult mai inteligenti."

De fapt e invers. S-au vaccinat pentru ca sunt, nu au devenit pentru ca s-au vaccinat.

| TheStrategist a răspuns (pentru Holiday):

Vaccinații doar fac ce spune toată lumea, nu sunt mai inteligenți decât cei nevaccinați. Nici cei nevaccinați mai inteligenți decât cei nevaccinați, încetați să mai faceți comparații care nu își au rostul.

| Holiday a răspuns (pentru TheStrategist):

"Vaccinații doar fac ce spune toată lumea, nu sunt mai inteligenți decât cei nevaccinați."

"Vaccinații doar fac ce spune toată lumea, nu sunt mai inteligenți decât cei nevaccinați. Nici cei nevaccinați mai inteligenți decât cei nevaccinați,"

Maine, poimane vii si imi spui ca cei care nu se spala pe dinti sunt la fel de inteligenti ca cei care o fac.

| TheStrategist a răspuns (pentru Holiday):

Ți se pare normal ca un vaccin experimental să fie obligatoriu? De spălat pe dinți te speli ca să nu rămâi fără ei, dar dacă nu mă vaccinez care ar fi problema?
Să gândim logic, dacă te vaccinezi tot poți lua virusul și îl poți da altora. Dacă nu ești vaccinat iei virusul și îl dai la alții. Și totuși doar cei care și-au făcut vaccinul pot intra în mall, bibliotecă și alte instituții publice. De ce? Unde e logica? Eu înțeleg că poate nu mai faci o formă gravă dacă ești vaccinat (deși nici asta nu e 100% sigur), dar chestia cu certificatul verde e total lipsită de logică.

| Holiday a răspuns (pentru TheStrategist):

"De spălat pe dinți te speli ca să nu rămâi fără ei,"

De fapt sunt pline cabinetele stomatologice de pacienti care se spala pe dinti. Si totusi ne spalam. De ce oare?! Ia gandeste-te. Cam acelasi lucru e si cu vaccinul.

"...dar chestia cu certificatul verde e total lipsită de logică."

Vezi, de asta spun ca nevaccinatii sunt in medie mai prostanaci. De fapt logica e foarte simpla, chiar n-o vezi?!

| TheStrategist a răspuns (pentru Holiday):

Ia spune care e logica aceea simplă, tare curios sunt happy
De la ora 22 nu aveai voie să ieși pe stradă, covidul ieșea numai noaptea pe stradă? rolling on the floor Ziua e mult mai multă lume pe străzi. Acesta e doar un alt exemplu de lege fără logică. Suntem manipulați, omule. Nu vom mai avea libertate, ești conștient de asta? Acesta e doar începutul. Acum să nu începi să spui de conspirații sau alte chestii de acest gen, nu sunt fanul conspirațiilor și nici nu cred ceea ce aud până nu am dovezi clare.
Ceea ce trebuie să înțelegi e că avem păreri diferite, fiecare om gândește diferit. Nu trebuie să fim obligați să facem nimic împotriva voinței noastră, chiar dacă suntem "prostănaci" sau nu. Dacă erai nevaccinat spuneai că sunt în medie mai inteligenți cei nevaccinați, așa suntem noi oamenii. Ne credem superiori altora doar pentru că suntem de părere că ceea ce credem e adevărul absolut.
Acel vaccin ne oferă "libertate", nu sănătate. Dacă îți deschizi ochii vei vedea (mă refer la ochii minții).

| suntserios a răspuns (pentru TheStrategist):

Logica e extrem de simpla.
Spitalele sunt pline cu cazuri grave făcute in proporție de 80% de nevaccinati.
Cand nu lasi nevaccinatii sa se expuna la virus ii protejezi si pe ei sistemul medical sa nu mai fie suprasolicitat.

Ai inteles logica acum? Ca e destul de simpla.

| J0B0MAT a răspuns:

Atunci înseamnă că vaccinul are efecte bune

| 1997onur a răspuns:

Nu nu se vor vaccina Absolut tot oamenii

| tonyc7 explică (pentru 1997onur):

Dar majoritatea probabil o vor face. Si cum ramane atunci cu restul, cu nevaccinatii?

| 1997onur a răspuns (pentru tonyc7):

Nu știu treba lor viața lor.

| Anuskaa a răspuns (pentru tonyc7):

Cum sa ramana? Care stau la tara si au un cartof, o ceapa plus pensie nu se vor vaccina, pe de alta parte candva o sa trecem si peste covid. Pe de alta parte si vaccinati fac covid, partea a 2 a, o forma mai usoara, cu cate doza sa te vaccinez? Imediat se ajunge la doza 4? Tot de vaccinezi 5, 6 10 ani?

| Holiday a răspuns (pentru Anuskaa):

"Tot de vaccinezi 5, 6 10 ani?"

Persoanele cu risc ridicat fac vaccinul antigripal in fiecare an, deci nu e chiar asa mare scofala daca il faci pe asta de 10 ori. Ideea e ca se va face de cate ori e nevoie, fie pana cand se va gasi tratament eficient, fie pana virusul dispare.

| Legion7X a răspuns (pentru Holiday):

Nu îți baga nimeni călușul în gură să faci antigripalul. Puteai să nici nu-l faci, nu era nicio problemă.

| Dandinelle a răspuns:

Tocmai, din cauza presiunilor și politicienilor și carcatotasilor multi nu se vor vaccina.
Ca sa filozofez puțin: cine e așa naiv să creadă că toți se vor vaccina de buna voie și ne-siliti de nimeni când guverne întregi rad pe jos cu drepturile oamenilor de vreo doi ani de zile. Multi nu mai cred in stat, in sistemul medical iar presiunea pusă de politicieni se vede ca o agendă.
Era de așteptat ca și subiectul asta sa polarizeze atât de tare încât oamenii să se creadă împotriva altora și să se pună în pozițiile de persecutori, alții în victime iar alții în spectatori

| alexandradlr a răspuns:

Nu cred ca o sa se mai pună atât accent pe asta și peste câțiva ani uitam de pandemie și revenim la distracție.

| Anuskaa a răspuns:

Sunt persoane care nu se pot vaccina din cauza unor probleme medicale, sunt care nu cred in vaccin, ca face rau peste cativa ani gen diabet, infertilitate, era o stire in urma cu 10 ani, in care se spunea ca va fi un vaccin care va reduce populatia, vaccinul a aparut.

| Holiday a răspuns (pentru Anuskaa):

"...era o stire in urma cu 10 ani, in care se spunea ca va fi un vaccin care va reduce populatia..."

Nu era o "stire". Era doar un pasaj scos din context dintr-o prelegere a lui Bill Gates despre poluare. O tampenie, la care doar fraierii au pus, sau inca pun, botul.

| suntserios a răspuns (pentru Anuskaa):

Tu in logica ta ai zis ca asta e calea de urmat sa reduci populatia lumii nu? Sa incerci sa convingi populatia sa faca un vaccin nou ca pe urma sa astepti 10 ani poate mor?

Ai dracu astia din oculta mondiala.
Numa de se gandeau si ei sa puna ceva in berea la pet si sa se rada lumea in 1-2 ani. Mergea mai rapid putin.