| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca masca va apara de COVID? Pest tot auzim: poarta masca, arata ca iti pasa.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Nu există niciun mod în care poți fi 100% sigur că nu te infectezi, fie că porți sau nu mască/mănuși.
Sincer, mi se pare că depinde mai mult de cât noroc are cineva decât dacă poți o mască.
Dar da, nu mă pun să protestez sau ceva. Port mască acolo unde este obligatoriu și atât.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ofeta o protectie dd 85% in ceea ce privește raspandirea, daca oprim raspandirea nu vom imbolnavi pe alti iar noi restul nu vom primi spalarea pe maini desa si masca in orice loc aglomerat, spatiu inchis

| RAY a răspuns:

Nu cred, stim ca ofera protectie in proportie de 85% lucru dovedit stiintific

| Adry05 a răspuns:

Mă apără în momentu în care sunt în aceeași încăpere cu un purtător de covid care dacă poartă masca corect, sunt șanse mult mai mici să-mi dea și mie. tu trebuie să porți pentru că nu știi dacă ai sau nu, te-oi simți sănătos dar riști să nu se fi menifestat încă iar tu să-l dai liniștit la alții. normal că tu personal (știu că e pleonasm dar îmi trebuie o întărire) te simți sănătos și nu crezi că ai putea avea virusu, dar statu nu bagă mâna în foc pentru nimeni, așa crede și adevăratul purtător că n-are și-l dă liniștit mai departe. Deci da, toți trebuie să purtăm în eventualitatea în care suntem purtători la rându nostru

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu pe mine cit pe aia de pe linga mine. Ma refer la mizeriile alea chirurgicale pe care le poarta majoritatea. In curand o sa imi vina ffp2-urile din China, iar alea ma protejeaza mai bine pe mine, in schimb zero protectie pentru cei din jur in cazul in care voi fi infectat si contagios.

| Holiday a răspuns:

Nu exista absolut nici o indoiala ca purtatul mastii reduce riscul de infectare a celui care o poarta, dar si a celorlalti in situatia in care esti infectat.

In rest, teorii conspirationiste care prind in general la analfabeti functionali. Iar Romania nu duce deloc lipsa de categoria asta.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Nu mă declar conspirationist, și cred că doar ființele cerești sunt lipsite de analfabetism funcțional. Totuși văd că popoarele joacă după cum le cântă conducătorii lor.
Dacă acesta este un virus la care nu s-a găsit tratament, atunci nașterile ar trebui interzise cu desăvârșire ca și la o boală incurabilă. Pentru că și dacă un om s-ar vindeca (s-au virusul a fost mai slab decât imunitatea), tot ar rămâne în el posibilitatea reîmbolnavirii din pricina existenței virusului.
Și dacă toți oamenii de pe pământ au luat acest virus -dupa teoriile mai marilor noștri- atunci care este scopul purtării măștii?
Nu este deci nici o teorie conspirationista aici; ci este lipsa de o judecată sănătoasă, este vorba de corupție în primul rând. Lipsă de educație.
De altfel poate că masca m-ar proteja de acest virus, dar are un procent mai mare de a mă îmbolnăvi de altele.
Dacă România a avut bani să doneze măști Republicii Moldova, atunci de ce nu ar avea bani ca măștile să fie donate (gratuite) locuitorilor ei? Că ele trebuiesc schimbate o dată la 4 ore. Asta ar însemna două măști/zi; adică 10 lei/zi. Că românii sunt săraci și poartă o mască 10 zile sau 10 săptămâni, asta este altceva. Că medicii sunt obligați să poartă și ei mască în timpul serviciului lor și asta este altceva, pentru că tot clientul/populația o plătește. Nu știu dacă și mai marii noștri scot bani din buzunarul lor sau al visteriei pentru măști. S-o fi dus dl Tătaru și dl Raed Arafat la farmacie să cumpere măști, sau li se dau gratuit?
Iar la final, dacă ție sau altora li se pare o inepție ce am scris mai sus, cu cât mai mult inepție mi se pare mie ca la știri și peste tot se vorbește numai de covid, uitând că o țară, un popor mai are și alte nevoi sociale și economice. Cum era și vorba unuia că avem niște nevoi așa mai speciale: sa mâncăm și să ne îmbrăcăm. Adică să trăim.
De asemenea mai contează și contextul din care se distribuie opiniile; pentru că veniturile unora nu au fost afectate, pe când ale altora, au fost din plin afectate. Deci niciunul din marii noștri nu au fost afectați financiar; și deci ei vorbesc fără să simtă pe pielea lor suferința celorlalți. (În afară de faptul că unii din ei ar mai avea niște lanțuri hoteliere sau de magazine, sau alte afaceri).
Chiar vrei să cred că cea mai mare grijă a mai marilor noștri este cea a pierderii populației? Aș crede multe aberații și m-aș lăsa prostit de tot; dar niciodată nu voi crede așa ceva.
Când or trăi și ei cu salariul minim pe economie atunci îi voi crede. Până atunci n-au nici o logică teoriile conspirationiste ale dânșilor. Sau au logică doar cât timp este în folosul lor.
Și mai știu că nu puțini sunt aceia care ar purta mască încă 50 de ani de la dispariția virusului, pentru că cineva dintr-un colț al pământului (!?) tot ar mai fi purtător de covid19.
Am mai zis și o repet: spălatul mâinilor cu apă și săpun este mult mai de folos decât purtatul măștii. Pentru că spălatul pe mâini nu are nici un efect advers (asta dacă nu s-ar folosi leșie, clor sau chiar acid de baterie).

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Lasand o parte celelalte aberatii fara nici o noima pe care le-ai scris mai sus, cat de tantalau sa fii sa dai 5 lei pe o masca in situatia in care poti gasi la sub 1 leu, mai ales in situatia in care te plangi ca ai venituri mici?!

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Mastile sunt 1 leu, s au dat gratis, se dau gratis si spalatul pe maini nu te apara cand unul stranuta pe tine. Ai turnat 2 pagini A4 de aberații

| Digikey a răspuns:

Bineinteles ca intr-o masura mai mare sau mai mica ne protejeaza.

| RKBlue a răspuns:

Intr-o masura protejeaza.
E mai bine decat nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca un prezervativ gaurit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masca fără mesaj : 10 lei. Masca personalizată : 150 lei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La centrul de personalizări imprimeul alb negru e 25 lei și color 60 + masca alba Carrefour 20 lei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e reclamă, am înțeles eu greșit întrebarea. Am înțeles că vor apărea măști cu mesajul poartă masca, arata ca îți pasa. Oricum, eram ironic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cică apără în sensul că bacteriile rămân în masca omului care o poartă. Eu asa am înțeles.

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/10/20-0948_article

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze, am cam citit întrebarea printre rânduri și am înțeles altceva. Depinde care masca porți. Masca ffp3 ar fi cea mai indicata, dar sunt distribuite numai pentru spitale.

| Hdhdj a răspuns:

Te apara dar nu te baza doar pe ea

| Rolex4Life a răspuns:

Nu