| eusebiu27 a întrebat:

Credeti ca o sa revina mai revina viata la normal inainte de covid 19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu norocul unui vacin functional la anul e vreme asta o sa incepem sa avem un seminormal

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Daca vaccinul va oferi imunitate intre 3 si 6 luni, nu va fi prea normal.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Da, corect, doze vor fi dat fiind ca foarte multi nu vor sa se vaccineze, raman doze pentru cine vrea.
Nasolie mare! Eu deja simt nasolie ca nu mai socializez face to face, nici daca ai skype cu web nu e acelasi lucru ca si cum ai fi face to face, pana acum o luna nu credeam.

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Faci de 2-4 ori pe an, nu e o problema daca vrei, si acoperi tot anul. Mai ales cum multi nu vor sa faca, o sa avem destule doze.
Insa se stie ca vaccinul vestic are rata de succes 90 %, cel rusesc 92 %, deci 10 % e mult.
Chiar citisem ieri ca unii medici rusi si-au luat-o desi s-au vaccinat cu Sputnik ala al lor.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Si tu chiar iti pui sperantele in vaccinul rusesc? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

De ce nu? Israel a comandat 1, 5 milioane de doze de la rusi, si stiam eu ca evreul nu da banul cu una cu doua. De ce as avea incredere in cel occidental si nu si in ala rusesc. Sau invers, de ce as avea in ala rusesc si nu in cel occidental, e relativ.
Normal ca UE si SUA nesuportandu-i pe rusi fac propaganda negativa si lumea crede.
Vom vedea cum o fi, nici la ei nu au vrut multi sa se vaccineze.

Toate in felul lor vaccinurile sunt bune si occident si rusi si altii, toti au specialisti, cercetatori si asa mai departe.
Ca au rata de succes 90 % toate, asta este altceva.
Pot fi toate bune, poate fi la rusi nu bun, poate fi la occident nasol.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, candva o sa revina la si la starea de dinainte de raspandirea acestui lucru, ca doar nu este asta sfarsitul big grin

Legat de perioada, nu prea putem sa ne dam cu parerea. Adica putem, dar nu stim sigur. Eu as zice ca la anul ar trebui sa fie cam gata.

| Mosotti a răspuns:

Dupa ceva ani poate o sa revina, economic niciodata, ca si asa vine criza aia neagra si covidul nu face decat sa grabeasca putin drumul pana acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Slabe sanse, cel putin nu in urmatorii 2 ani. Ce e mai nasol ca - si aici nu e vorba de conspiratii, ci de treburi studiate de ceva vreme de sute-mii de oameni de stiinta - in viitor vor fi si alti virusi de-astia, din ce in ce mai nasoi. Motivul? Reptil... nu, desigur ca nu, ci faptul ca imbecilul de homo sapiens (sapiens my ass) a facut praf majoritatea ecosistemelor si lasind deoparte alunecarile de teren si inundatiile, natura se razbuna si prin astfel de virusi care de multe ori au originea in regnul animal care nu mai are un mediu de viata propriu si e invadat de civilizatie din ce in ce mai mult.

| IAR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai linistit ca acest virus este facut de om si cele ce vor urma tot de om va fi facut, deci natura nu are nici o treaba.
Omul intotdeauna va fi propiul lui dusman, pentru inca nu suntem suficienti de evoluati si nici nu cred ca vom fi vreodata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IAR):

Da, bineinteles ca e facut de om. Despre antenele 5G, nimic? P.S. Da, exista POSIBILITATEA sa fie facut de om, dar multe mutatii ale virusilor existenti au loc datorita ECOSISTEMELOR care sunt praf. Uite si tu, covid, facut de om sau nu - unde a lovit mai tare? In zonele POLUATE. Pe cine omoara in general? Pe aia cu imunitatea SCAZUTA. De ce e scazuta? Ca sintem prea multi, prea ingramaditi, prea stresati, prea... idioti.

| Romanul1985 a răspuns (pentru IAR):

Corect.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu au nici o treaba alea 5G, aia e aiureala, s-a transmis de la lilieci, de la animalele alea vii din china din piete, din cauza poluarii, schimbarii climei, virusii fac mutatii, si de aia acum a aparut asta.

Nu prea suntem in stare sa facem asa virus destept noi, natura stie mai bine din astea decat noi. Ca sa-l faci, trebuie sa cunosti bine cum merge sist imunitar, chestie care noi nu o stim mai deloc, suntem niste tampiti in ceea ce priveste organismul, noi nu suntem in stare sa facem sa nu ne mai ingrasam, damite sa speculam sistemul imunitar si sa-l manipulam cum vrem, nici vorba.

| siriusblack98 a răspuns:

O sa-si revina dar nu curand si din pacate nu toti cei de acum vor apuca vremurile mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratelli tutti va urma după covid.

| nukeyly a răspuns:

Tot revine la normal in timp, dupa disparitia omului, natura sterge toate urmele civilizatiei, covid e acum un stil de viata, sunt ~ 180.000 de virusi cunoscuti, covid e doar unu mic si amarat, da cu multa reclama pare mai mare, oare bigfarma poate recomanda sa faci 180.000 de vaccinuri de caciula, asa de model.

| Balalau95 a răspuns:

NUUUUU, o sa murim toti
aaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

| Romanul1985 a răspuns:

Nu

| Ionelymary a răspuns:

Mersul lumii după mersul nostru (al oamenilor)...

| Ionelymary a răspuns:

Mersul lumii după mersul oamenilor...

| 8Sebastian8 a răspuns:

Normal ca o sa revina totul la normal dar nu se stie cand poate 1 an 2, 3, 4 "om trai si om vedea "