| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că până nu o sa avem toți pana și cea mai mica cantitate de anticorpi de covid, nu o sa se termine pandemia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
27 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Trece covidu la prima pensiehee hee

| gabicoo a răspuns:

Pandemia se va tremina atunci când își va șterge Dorinel contul de pe TPU!
Nu va mai avea cine să ne pună intrebări idioate pe subiectul ăsta, noi vom uita de virus și gata cu pandemia!

| Feri5 a răspuns (pentru gabicoo):

Da, corect! Ar fi mai util să-și ocupe timpul cu altceva. Să citească "Povestea leneșului" de I. Creangă.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aoleu! O să ajungeți niște analfabeți, slavă Domnului! Cum adică nu citește nimeni cărți în 2021? Nici măcar 30% din copii nu citesc?
Și la tine se observă asta. În primul rând, scrii cu doi de i, la fel cum face și userul Jassmina, în al doilea rând, pentru că ai spus că nu citește nimeni cărți în 2021, chiar mi-am dat seama că nici tu nu citești. Dar citești știrile, feisbuku', nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum adică nu citește nimeni cărți? Dar ăia cum de iau 10 la bac la română? Că doar acolo ai o grămada de citit + de făcut comentarii. Mai spui că nu citește nimeni cărți în 2021? Ori... ești prost?

Pune mâna și citește și tu o carte. Mai lasă pandemia, politica, de ce cutare a făcut cutare. Ai nevoie să te dezvolți personal și intelectual.

Crezi că dacă ești la curent cu ultimele fake-uri, devii un om superb?

Știi că ești controlat de alții? Păi tocmai asta, știrile, una peste alta, nu fac decât să te panicheze. Prin asta, se înțelege că "omul" din umbră te controlează.

De ce îi permiți asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Îmi pare rău că n-ai înțeles ce ți-am spus.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sigur, Enescu a scris "Harap-Alb".

| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

În fine, nu mă interesează ce face lumea și punct. Eu voi continua să citesc.

Răspuns utilizator avertizat
| TheStrategist a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă tu nu citești cărți nu înseamnă că nu citește nimeni. Ai putea să spui că sunt foarte puțini care citesc, asta e adevărat. Să zicem că doar 2-3% citesc zilnic mai mult de 30 de minute.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu prea se va termina in sensul ca toata populatia va fi imuna, vom ajunge sau intr-o situatie endemica, in care o sa traim cu virusul sau o sa apara un alt organism care ii va face concurenta.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sigur dorele, cum zici tu. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aici ai dreptate, dupa ce murim toti o sa fie gata.

| Lukasssz a răspuns:

Nu se va termina niciodata, vom fi nevoiti sa traim asa, fie ca ne place sau nu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Sau faza aceea cu "3 saptamani sa subtiem curbura", numai ca de atunci a trecut deja un an jumate+.

| Vasile2003 a răspuns:

De terminat se va termina, asa cum s-au terminat și marile boli ale lumii din trecut. Dar pentru a se termina cât mai curând trebuie să respectăm măsurile necesare, ceea ce în România nu se respectă, mai ales la sate și în centrele comerciale din orașe.

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Să îi vezi cum stau la cârciumă sau la nunți, botezuri, înmormântări, zile de naștere. De obicei la sate dacă are unul nu se răspândește vestea de rușine, dar sunt și acolo destule. La Mall de obicei tot tineretul de la țară e problema, pe prea putini din ei îi văd purtând masca și chiar și aia incorect. Dar asta e o problema universală, adică mai nimeni nu poartă masca corect

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu,nici ei...dar cei de la țară mai deloc.Afirm asta deoarece locuiesc în sat și observ destul de multe lucruri. De exemplu autobuzele sunt pline, de obicei aproape dublu, nimeni nu poartă mască, nici măcar șoferul... Ipotetic vorbind dacă se nimerește să aibă unul, se umple autobuzul imediat de covid

Răspuns utilizator avertizat