| Joker3134 a întrebat:

Credeți că se termina cu virusul asta până pe 20 mai? Adică să înceapă școlile etc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, in nici un caz nu se poate termina atat de repede.
In Romania abia acum s-a inmultit cazurile si creste numarul de morti...inca nu s-a atins apogeul, iar starea de urgenta se poate relungii cu inca 2-3 luni.
Cel mai probabil scolile vor reincepe in toamna, daca Ministerul invatamantului nu dispune cumva, repetarea anului scolar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai a fost anuntat prelungirea starii de urgenta cu 1 luna, deci aproape zero sanse sa se redeschida scolile in mai

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Probabil ca nu, poate la sfârșitul lui mai

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

De unde sa stiu eu? nici ministrul nu stie inca, desi sustine ca e exclusa varianta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Aici in Olanda zic astia ca ar mai putea dura vreo doi ani chestia cu virusul.