| AlexDorinel a întrebat:

Credeti ca vom reveni la normalitate de la 1 Iunie?

Eu cred ca daca ajunge sa devina dominanta tulpina Braziliana e grav...(uitati-va la Brazilia).

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca se va revenii anul asta la normalitate, odata ce inca sunt peste 2000 de noi infectati, zilnic.
Daca toata lumea ar sta izolata pentru 2 saptamani covidul ar dispare, dar cum se continua infectarea, cel mai probabil in 2022 se va revenii cat de cat la normalitate, in Romania.

In ce priveste Brazilia, acum este efectul Carnavalului din Feb. 2021, de la Rio de Janeiro, unde au defilat milioane de oameni, infectandu-se unii de la altii, apoi s-au intors in tinuturile lor si si-au infectat familia si consatenii, iar acum se moare cu miile pe zi.
Asta este efectul de turma!
Toate tarile care au avut creier, au sistat paradele, spectacolele, meciurile, au inchis granitele intre orase, au pus interdictii, Brazilia a ignorat tot si chiar a facut pe dos, iar acesta este efectul dramatic al ignorantei si nepasarii lor, platind cu viata acum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu anul asta. Cel puțin nu la normalitatea stiuta de noi.

| romeo78 a răspuns:

Avem meciuri de fotbal din Campionatul European de fotbal.
Normalitatea, va fi înlocuită de o ușoară relaxare. Iar, după 1 iulie, Doamne ajută!
O normalitate va exista când va fi dorită de marile puteri.
Deocamdată e prea devreme!

| DenisIonut01 a răspuns:

Cred ca glumesti happy nu se revine la normalitate asa usor, eu unul nu cred.

| Iote a răspuns:

Nu, nu se revine la normalitate. A fost o exprimare gresita. De la 1 iunie incep sa mai relaxeze unele restrictii. Dar masca o vom purta... permanent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam lunga tulpina la acest virus. Dacă se mai întinde mult ajunge vrej de fasole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| LanaDelRayFan a răspuns:

O pandemie in general dureaza in jur de 4-5 ani. este o statistica. sigur ca nu va reveni totul la normal brusc, dar daca ne vaccinam si respectam regulile, ne-am misca mult mai bine. happy

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Normalitate? Îmi pare rău că te dezamăgesc, dar nu cred că normalitatea aceea se va mai întoarce vreodată. Poate ți se pare că răspunsul meu este eronat, dar e doar umila mea părere.

Probabil, o nouă normalitate va veni. Una în care avem grijă de sănătatea noastră și a celor pe care îi iubim. Virusul nu va pleca, dar nu va mai omorî atâția oameni.

Repet : răspunsul meu poate fi greșit, exagerat, eronat. Dar e părerea mea, de om umil și neștiutor.