| sssssAndrassss a întrebat:

Cu cate zile inainte anunta daca un oraș intra in carantina? Daca orasul meu intra in carantina (Brasov), iar eu trebuie sa ajung in alt oras, e posibil?
Ma intereseaza de weekend, daca va intra pana atunci...

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Daca orasul tau intra in carantina, inseamna ca se inchide, adica nu intra nimeni, nu iese nimeni.

| Wr3nch a răspuns:

Da. Da, poti merge in alt oras cu declaratie completata si un motiv decent.

| dannyel86 a răspuns:

Vei putea iesi din oras, dar numai pentru motive serioase. Vei completa o declaratie pe propie raspundere sau vei purta cu tine un document dat de angajator prin care sa arati ca te deplasezi in interes de serviciu.