| AlexDorinel a întrebat:

Cum a reusit China sa scape de coronavirus?
Vad ca ei au doar cateva zeci de cazuri pe zi la o populatie de 1 miliard si ceva de oameni.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simpatik nu are ce cauta pe TPU,asemanea rasism si prostie nu gasesti in ue,nu chinezi au facut virus,nu s-a dovedit ca virusul ar fi fost in acele piețe, nici macat ca lileci au vreo mutatie,se poate ca calatori americani sa fii adus,era timpul calatorilor in china, cum au scapat? Prin inteligenta ratiune, chinei mereu au fost un popor pasnic, ei sunt cei mai pasnici oameni din lume, s-a dus in africa a facut de toate in schimb albi ce au facut? Sclavi din ei, voi din 90 ati distrus România, ei au devenit o putere mondiala nu colonia germanica, ce naiba aveti cu ei? Ei nu au plecat 6 milioane din tara sa fure, unde ati auzit voi de un hot chinez, eu nu.dar de romani e jale

| Drimmero a răspuns:

Pe bune acum, voi chiar puneti botul la harneala aia comunista?

| Simpatic a răspuns:

Niste nenorociti infami care iei au dat acest microb si acum masluiesc faptul ca au cazuri multe.
Ar trebui judecati la nivel mondial si distrusi din punct de vedere economic si exclusi pe toate planurile!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, chiar acesti nenorociti de galbeziti!

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

"Acesti nenorociti de galbeziti" produc peste un sfert din produsele din lume (inclusiv din aparatura electronica din casa ta).
Ei reusesc sa produca inclusiv masti, vaccinuri, echipamente medicale complexe pentru restul lumii (care nu reusesc sa indestuleze cererea populatiilor).
China este intre primele 3 state din econoia mondiala si este in crestere. Asta au reusit cu societatea lor comunisto-capitalista, din "90 incoace (vis-a vis de noi, care "nu ne-am vandut tara".

Nu trebuie sa blestemi pe cei care au reusita mai buna!
In loc de invidie, ar trebui sa ne organizam asemanator de ordonat, pentru a reusi.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

E adevarat ce spui, dar ei ne-au adus acest virus nenorocit, de aceea si tu ar trebui sa ai ciuda pe ei si toata planeta! Cat despre meritele lor in industrie nu le contesta nimeni.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ei au adus coronavirus!
Familia Coronavirus este cunoscut de peste un jumat de secol, dar pana 2019 a fost numit doar "virus de gripa" (impreuna cu alte familii de virusi). Daca avea manifestari mai domole, atunci se numea "raceala". Daca se manifesta mai agresiv, atunci se numea "gripa".
Spre sfarsitul anului 2019 a fost re-botezat "Covid-19".

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Acest covid-19 este un covid modificat genetic chiar in laboratoarele lor din wu han cum s-a si vehiculat. faptul ca existenta covidului ca si virus este foarte veche este altceva, acest covid 19 este modificat.Iar pentru miliardele si miliardele de euro care se pierd la nivel global in tratamentul oamenilor si nu numai ar trebui ca china sa plateasca, eu stiu foarte bine cu spun.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mai spune!
Si asa zisele variante noi (cel britanic, african, brazilian, ceh, romanesc etc.) fiecare au fost modificate genetic in tarile respective? laughing
Iar miliardele si miliardele de euro "pierdute" la nivel global au ingrosat conturile bancare a multor miliardari deja existenti.

Nu te-ai gandit: vaccinarile sunt"gratis" pentru populatie, dar costa! Si costa muuuuult. Cine-, din ce fonduri plateste si in buzunarele cui ajung banii? Sunt peste 8 miliarde de oameni pe Glob, iar o vaccinare de 60% cati bani aduce unora?

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Nu au fost modificate in fiecare tara, virusul covid prima varianta a fost modificat iar el de la gazda la gazda mai sufera mutatii, daca nu stii domeniul asta rezumate la zona IT unde este foarte bun.
Nu stiu de unde ai scos ca-s 8 miliarde de oameni pe glob ultimile statistici dadeau ca 7 miliarde sau ceva de genul, ai inflorit-o.
Cat despre banii care se dau pe vaccinuri chiar daca acum sunt relativ gratuite prin fata, fiecare tara le va plati cu varf si indesat.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Harfagre):

Inainte cu aproape 20 (!) ani, cand m-am mutat la locuinta mea actuala (in plina iarna) am stat toata ziua afara, in polei.
Rezultatul: am pierdut complet mirosul si gustul, am avut peste 38 grade febra, mai mult de 2 saptamani. Simturile mi-au revenit complet doaar spre primavara. Atunci am facut si radiografiere la plamani si se observa o urma de "aprindere de plamani". Boala a fost catalogata de medic ca "gripa severa, cu complicatii, de urmarit evolutia". La toamna nu s-a mai vazut nimic pe radiografie.
Unii au mai avut asemenea simptome, dar majoritatea le-a tratat acasa (sau la sfatul medicului) cu ceaiuri, aspirina, paracetamol si alte asemenea medicamente comune, dedicate.
Acum "gripa" lipseste complet din vocabularul OMS (inclusiv de pe lista cauzelor si numarul deceselor), iar in loc apare "Covid", cu diferite "denumiri stiintifice". A fost re-botezat in 2019.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru Bula):

Nu ma prind ce incerci sa spui.

Nu e fumata aia cu "covid e doar o raceala"?

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu e.
Inainte cu un an si jumatate (pana 2019) s-a vorbit de "raceala" si "gripa".
Acum nu se mai vorbeste de "gripa", ci doar de "Covid" (cu toate ca au acelasi simptome, dar si decese cauzate).

| LoveSleep a răspuns (pentru Bula):

Si care e faptul care i-a facut pe APROAPE toti medicii sa sustina ca Covid nu e doar o raceala? Au innebunit toti? Sau sunt toti idioti.

Si gasesti o gramada de grafice pe internet care iti arata diferenta dintre mortile cauzate de raceala si mortile cauzate de covid.
Si daca esti neincrezator, gasesti separat, grafice de acum cativa ani cu mortalitatea din cauza racelii si gripei. Compara-le cu ce avem acum. Nu-mi spune ca sunt la fel ca nu te cred.

| Bula a răspuns (pentru LoveSleep):

Grafice se pot desena in cateva minute si cum se vreau. La fel se fac si statisticile.
Eu n-am vorbit doar de raceala, ci si de formele mai grave: influenza si gripa.
Numarul deceselor cauzate de GRIPA si Covid sunt asemanatoare!

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Bravo,un răspuns de nota 1000.

| Iote a răspuns:

Cu disciplina. Ei nu s-au flendurit prin lume facandu-si concedii in Dubai, Mexic, Kenya, etc, in timpul starii de urgenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns (pentru Harfagre):

""Iar la începutul poveștii, anul trecut, s-au introdus cu întârziere restricțiile la călătoriile aeriene dinspre China, tocmai pentru a permite virusului să se răspândească peste tot.""
Zau asa? Intentionat?
Cat despre zborurile interne, treaba lor, nu ne afecteaza.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a zis ca au reușit să scape de virus? La cât de comunist este poporul chinez, cred ca au mai multe cazuri decât credem noi. Însă nu declară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine zis cum ai reușit să muști chestia asta.

Răspuns utilizator avertizat