| AlexDorinel a întrebat:

Cum ar putea arata valul 4 in Romania?
Spunea undeva că datorită tulpinii Indiene, ținta de vaccinare este mai mare, in loc de 60% acum e 80%. Deci pandemia asta va mai dura cel puțin un an până încep să se vaccineze și cei din țările sărace unde virusul își face de cap.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tocmai au anunțat primul mort de la noi, datorită tulpinii Indiene

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie cum va arata valul 4, vom vedea, e relativ, nu stim.
De vaccinat parca s-au vaccinat ca 5 milioane la noi, mai avem destul pana la minimul ala de 70 %.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Astia ziceau ca trebuie 70 % vaccinati ca sa fie bine, asa vitisem, nu sub 50 %.
Ca suntem cam 20 de milioane toti. Pana in 10 milioane nu e nici 50 %.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel2004o a răspuns:

Hmm...eu știam ca tulpina indiana o sa devina rezistenta la vaccin...
Oricum, nu ma deranjează sa dau bacul online peste 2 ani happy

| Flar3 a răspuns:

Tulpina Delta nu de mult a cauzat primul deces la noi in Romania. Ceea ce auzi la TV sau pe internet, te deruteaza complet. Nici naiba nu stie ce sa mai creada dupa atata harababura! De Romania ce sa zicem? Mai ales Bucurestiul, care acum isi "rezolva" problemele cu gunoaile aruncate aiurea.