| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea oare sa fac un test covid pe gratis? 300 mi se pare foarte mult.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| PiouelPol a răspuns:

Testele covid sunt de doua feluri, cele PCR sau cele antigen. Cele PCR costa de la 250 de lei in sus. Singura metoda prin care sa te testezi gratis ar fi sa pretinzi ca ai simptome la DSP si trimit ei ambulanta sa iti ia probe.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă medicul de familie zice că da, il faci

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O bataie de joc din partea guvernantiilor si a casei de asigurari de sanatate, măștile si testele covid trebuiau sa fie gratuite, dar asta este afacerea lor hoții sunt toti mînă in mînă Dsp ul cu casa de asigurari.

| Werrich a răspuns:

Te cuplezi cu un student la Medicina si intri gratiswinking

| romeo78 a răspuns:

Cumperi un test din farmacie și cauți un asistent medical, eventual de la un cabinet medical de familie și ceri să îl faci.
Numai în cazul unei suspiciuni faci PCR.
Există și testul cu salivă.

| NotNamed a răspuns:

Mergi la spital si spune.le cateva simptome de.ale covidului si.o sa.ti faca gratis.

| mont a răspuns:

Poți face test antigen, e mai ieftin. Altfel dacă ai simptome sau ești contact poți cere la dsp sa fi testat gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am interesat la Medlife, 295 lei mi-au cerut. În alte parti și 400-450 lei. Bătaie de joc, sincer. Am ales să nu mai fac test deloc și aștept răspuns la testul pe care îl face mama. Eu având contact cu ea și invers, pot afla dacă sunt infectat în funcție de răspunsul primit. Pe mama o testează periodic la locul de muncă. Gratis, din fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, și partea proasta ca, dacă ieși pozitiv, trebuie sa refaci testul tot pe banii tăi.

| blairelovesmusic a răspuns:

Îl poți face pe gratis doar la şcoli şi licee.

| TheGoodDr a răspuns:

Mergi la cel mai aprorpiat spital si spune-le ca ai simptome

| naibastienimicsiurastetpu a răspuns:

In Romania e imposibil.