| AnatoliyMikhailov a întrebat:

Cum credeti ca a ajuns covidul in randul populatiei? Prin cale zoonotica sau facut in laborator?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prin transmitere de la unu care avea alergie la sapun si apa la altul si tot asa, ce naiba e asa greu sa te speli pe maini sau sa porti o masca =recomand n95

| AnatoliyMikhailov explică (pentru RAY):

Intr-adevar. Dar crede-ma ca, inainte de pandemie mai putin de 15% din populatie in fiecare zi nu se igieniza cu spalatul frecvent pe maini. Le-a intrat in sange sa nu aplice atatea masuri inainte sa faca ceva. Eu cel putin inainte de pandemie dupa liceeu intram in casa incaltat in pat, imbracat si stateam pe telefon, dar am realizat tocmai acum cat de eficient e apa+sapun.

| anonimg a răspuns:

Cine poate sti? Pot fi ambele cazuri. Pentru ca nu cred ca un astfel de virus nu ar fi existat intr-un laborator, ca multe alte virusuri a caror existenta ne este necunoscuta.
Si de asemenea mai cred si ca chinezii mananca toate spurcaciunile pamantului. Si mai cred si ca guvernele sunt corupte, la fel ca si granicerii.
Poate fi si o bomba biologica bine gandita ca nimeni sa nu fie gasit vinovat.
Acum nu stim, dar mai tarziu ni se va descoperi.
"El descopera ce este ascuns in intuneric" (Iov.12:22)
"El descopera ce este adanc si ascuns; El stie ce este in intuneric" (Daniel.2:22)
"De aceea, orice ati spus la intuneric va fi auzit la lumina; si orice ati grait la ureche, in odaite, va fi vestit de pe acoperisul caselor." (Luca.12:3)
"De aceea sa nu judecati nimic inainte de vreme, pana va veni Domnul, care va scoate la lumina lucrurile ascunse in intuneric si va descoperi gandurile inimilor." (1Corinteni.4:5)

Eu sunt genul de om care despica firul mai mult decat in 4. Stiu cand este o minciuna, si stiu cand este un adevar. Dar sunt genul de om care il lasa pe mincionos sa se scalde in minciuna lui; si il las sa creada ca este adevarat ce imi spune, din doua motive: sa nu il fac pe mincinos sa se simta prost, si sa nu-mi bat capul cu minciuna lui.

| AnatoliyMikhailov explică (pentru anonimg):

Nu prea cred ca guvernul chinezesc a fost corupt cu cetatenii. At least datorita faptului ca e o tara post comunista tara a ajuns in carantina. In timpul acela au fost obligati sa si instaleze aplicatii sa stie guvernu ce fac, cu cine stau de vorba, practic sa le distruga confidentialitatea. Totusi au ajuns acum la cate 10-16 cazuri pe zi. Chinezii au fost obligati cu forta sa fie disciplinati. Faza cu Wet Market, trebuiea illegalizata vanzarea animalelor vii si moarte de dupa ce s-a terminat outbreak ul cu SARS astfel incat sa nu se mai riste la inca o pandemie. Nu s-a ascultat

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Eu sunt genul de om care despica firul mai mult decat in 4

Da citezi din Biblie. Acolo nu ai despicat firul sa vezi minciuna nu? Loool

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Când cineva este convins de adevăr nu mai are îndoieli. Un mic procent de îndoială înseamnă minciună.
Dar chiar dacă oamenii au îndoieli, asta nu înseamnă că la Dumnezeu locuiește minciuna. Fiecare credincios este sfătuit să se cerceteze pe sine dacă este în credință.

Iar hipertensiunea se transmite pe cale genetică, și se și poate obține în urma unui stil de viață nesănătos.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Cum spanac sa zici ca despici firul in 8, dar iei de buna religia. Cum? Loool. Hipertensiunea nu e contagioasa. Nu trebuie sa iti zica la tv sa te protejezi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu tot ma intreb de ce atunci cand a aparut primul caz de covid deja au inceput toate televiziunile din toata lumea sa dea zilnic stiri despre asta si despre cum o sa se raspandeasca etc? Adica de unde stiau ei ce amploare o sa ia si ca e periculos? Mai ales ca omul ala care s-a infectat primul nici nu avea cine stie ce simptome.
Adica au mai aparut de-a lungul timpului si alte tipuri de coronavirus si nu s-a panicat nimeni.
Nu zic ca virusul nu e real sau ca nu e periculos. Am vazut cu ochii mei ca poate da simptome groaznice, dar parca totul a parut asa premeditat...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pina sa apara primele cazuri in afara Chinei au fost destule acolo. Si mass-media bate cimpii, de acord, problema e ca se exacerbeaza problema. Hipertensiunea, fumatul, multe altele, alea nimic?

| AnatoliyMikhailov explică (pentru Furnicuta000):

Iti zic eu. Primele cazuri au fost semnalate extrem de tarziu cand au fost supectati vreo 43 de pacienti cu pneumonie intr-un mod foarte suspect.

aceasta este din arhiva oficiala al OMS-ului

31 Dec 2019

Wuhan Municipal Health Commission, China, reported a cluster of cases of pneumonia in Wuhan, Hubei Province. A novel coronavirus was eventually identified.

1 January 2020

WHO had set up the IMST (Incident Management Support Team) across the three levels of the organization: headquarters, regional headquarters and country level, putting the organization on an emergency footing for dealing with the outbreak.

4 January 2020

WHO reported on social media that there was a cluster of pneumonia cases – with no deaths – in Wuhan, Hubei province.

5 January 2020

WHO published our first Disease Outbreak News on the new virus. This is a flagship technical publication to the scientific and public health community as well as global media. It contained a risk assessment and advice, and reported on what China had told the organization about the status of patients and the public health response on the cluster of pneumonia cases in Wuhan.

https://www.who.int/news/item/27-04-2020-who-timeline---covid-19 (sursa)

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hipertensiunea nu e transmisibila.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Transmisibila nu, insa obiceiurile care o genereaza da, si mai ales promovate la greu prin reclame si produse popularizate exacerbat.

| piSsuletZ a răspuns:

Eu una numai cred nimic, as vrea doar sa se termine odata acest haos si sa ne revenim la vietile normale pe care le aveam inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru piSsuletZ):

Cine crezi ca nu vrea asta? Din pacate e cam imposibil sa revenim la vietile de dinainte, chiar si dupa ce apare vaccinul. Poate-poate, peste vreo 5-10 ani... cand o sa ajunga si covidul asta ca poliomielita, POATE. Buba e ca la cum distruge omul mediul, e destul de posibil sa apara alti virusi de genul asta. Chiar mai nasoi...

| AnatoliyMikhailov explică (pentru piSsuletZ):

O sa se termine curand happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru piSsuletZ):

Se termină covidul si vine alt virus