| Flavianadx a întrebat:

Cum credeti ca va schimba vaccinul anti covid societatea?
Credeti ca se vor impune restrictii pentru servicii medicale private, de genul: daca n-ai vaccin, nu intri in clinica?
Se va restrictiona accesul la malluri, supermarketuri, uber, metrou, pentru nevaccinati?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum credeti ca va schimba vaccinul anti covid societatea?
poate asa s-a invatat si poporul roman sa se spele pe maini cu sapun, pentru ca asta a fost cea mai mare frica, astfel vor avea grija de igiena lor si de cate un consult la medic, nu stiu daca se va pune astfel de limitari

| sierra1 a răspuns:

Cred că nu dar doamne-ajută să fie așa!

| Flavianadx explică (pentru sierra1):

Adica zici ca-i bine sa se impuna restrictii pentru cei nevaccinati? Asta e o forma de rasism. Si cei nevaccinati sunt oameni si au nevoi, la fel ca cei vaccinati.

| sierra1 a răspuns (pentru Flavianadx):

"Adica zici ca-i bine sa se impuna restrictii pentru cei nevaccinati? "

da! e o formă de protejare a celorlalți

| Dragosdoar a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu e ''rasism'' pentru ca nu e distinctie pe baza de rasa/etnie. E discminiare, daca ar fi sa o luam ca o forma de abuz

| Dragosdoar a răspuns (pentru sierra1):

Tot esti purtator daca iti faci vaccinul

| Dddonkey a răspuns (pentru sierra1):

Pana la vaccin sunt multe forme in care om de rand nu il intereseaza de celalalt, sa spui ca acum e dovada ca guvernelor incep sa le pese si toate in acelasi moment mi se pare o coincidenta senzationala. Daca mai sunt oamenii care nu cred in NWO ar fi indicat sa asculte unele interviuri cu presedintii din diferite tarii destul de proaspete. Daca observi cam totul se globalizeaza.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sierra1):

Care "doamne"?

| sabin89 a răspuns (pentru Dddonkey):

"presedintii din diferite tarii" - cred că te referi la ăştia care comercializează alcoolul. Dar nu ştiam că fiecare tărie are un preşedinte.

| sierra1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"TamplaruAnisoara : Care "doamne"?"

care vrei tu Ani mamă, doar să se intâmple așa!

| sierra1 a răspuns (pentru Dddonkey):

" Dddonkey:... Daca observi cam totul se globalizeaza."

tocmai d-aia am zis așa

| sierra1 a răspuns (pentru Dragosdoar):

și dacă nu-s?

| GabiDumitrescu a răspuns:

INCA nu. Pe viitor, cel mai probabil ca da.

| sabin89 a răspuns:

Cu ocazia asta, cum spune şi RAY, s-a învăţat lumea să se spele pe mâini cu săpun. Am auzit acum că ne mai trimit chinezii un virus, să învăţăm să ne spălăm şi pe picioare.

| Flavianadx explică (pentru sabin89):

Asta cu spalatul e nimic. Unii au invatat ce e internarea la spital, altii saracia, anxietatea.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu il fac, sunt alergica si nu risc. Alții nu il vor face pentru ca nu au încredere, si am citit despre avocați care refuza, despre farmaciști care refuza sa își vaccineze pana si copiii cu vaccinurile deja clasice, darămite sa accepte vaccinul anticovid.

| Legion7X a răspuns:

Posibil, deja la tv apar că unii medici nu vor să îți ofere consult dacă nu ai vaccin. Nu mă miră nici dacă aud că în Anglia sau oricare Tară, poți pleca numai dacă dovedești că ai vaccinul. Probabil o să fie vreun certificat ceva. Practic este ceva care ti se impune, numai că începe treptat și este abia începutul.

https://youtu.be/QooZ2bHjP4w

| Dragosdoar a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=9BENujNwiZQ&t=27s
I a fa pauza la minutu 00:17 sa vezi ca iti apare pe avioanele companiei aeriene ce doreste sa te imbarchezi doar cu vaccin

| Flavianadx explică:

Ingerul mortii? What?

| Dddonkey a răspuns (pentru Flavianadx):

Uite un documentar daca te intereseaza subiectul. Sper ca intelegi engleza:
https://www.youtube.com/watch?v=3-KVuVjmjmU

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Probabic ca da. Vaciinul va deveni, treptat, necesar pentru a putea iesi din tara, intra in institutii, etc.