| Mihaela2023 a întrebat:

Cum fac diferența intre covid și răceală? De 8 zile mă doare gatul.
Nu am băut apă rece.
Doar am stat o zi în frig pentru ca mi s-a stricat centrala.
Mă doare gâtul, tușesc dar nu am febră, am luat medicamente dar nu-mi trece.
E posibil să fi răcit pentru ca am stat in frig? Sau e vorba de covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-ți un test și nu ne intreba pe noi ce ai. Îți spune testul

| sierra1 a răspuns:

Plus ceai. cald.

a, să nu uităm - și lămâie!

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu la covid am avut simptomele astea: febra, durere de cap, lipsa gust si miros, tuse persistenta
Eu zic ca la tine e doar o raceala

| Mihaela2023 explică (pentru Furnicuta000):

La tine cât timp au durat simptomele de covid? pe mine mă doare gâtul de 10 zile

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Vreo 2 saptamani

| vandam500 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Faceti testul si vedeti dupa da covid nu cred ca aveti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă de 8 zile îți garantez ca nu este covid. Durerea în gat provocat de covid durează maxim 1 zi. Eu și mama am trecut prin virus și la amândoi durerea în gat a ținut 1 zi. Pentru gat iei decasept cu propolis și bei ceai cald cu miere și lămâie. Sau faci direct ceai de lămâie, tai lămâia felii și pui la fiert în apă. Eu încălzeam apă cu fierbătorul, tăiam lămâia bucăți, puneam bucățile de lămâie într-un ibirc, apoi apa clocotită peste lămâi, un capac de iaurt peste ibric, infuzie 10-15 minute, apoi scoteam lămâile cu furculița, puneam miere si asta e tot.
Însă as recomanda și un test. Eu zic cum a evoluat în cazul nostru, însă poate are și alte forme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, lămâile alea trebuiesc și spălate inainte de a fi puse la fiert. Asta am uitat să specific.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu cred ca este covid dar nu te lua după mine asta cred eu dar dacă vrei sa fi sigur și ca ești bine și nu ai covid mergi la medicul de familie și vezi acolo spune-i simptomele tale