| Mihaela2023 a întrebat:

Cum fac diferența intre răceala și coronavirus?
Aseară am dormit în frig pentru ca mi s-a stricat centrala.Menționez că de azi dimineață mă doare gâtul și tușesc încontinuu.
Nu am băut apă rece și nu am mâncat ceva rece.
Atunci din ce cauză mă doare gâtul? E posibil să fi fost infectată cu covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O durere de gât, dacă nu știai de covid, era o simplă răceală. Strepsils.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti fara un test.

Daca ai simptome specifice suna medicul de familie. O sa-ti spuna cum sa procedezi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Virusul
faptul ca ai dormit in frig e foarte probabil sa iti dea stare gripala
dar SI gripa SI covid-ul sunt date de un virus
asa ca daca traiesti in varful muntelui si nu ai cum fizic sa iei un virus si dormi in frig, atunci ai stare gripala SI ATAT

| Werrich a răspuns:

Esential la covid este existenta mirosului si gustului, daca ai miros si gust nu ai covid.

| mont a răspuns:

Vezi dacă ai tuse seaca, miros și/sau gust pierdute febra. Exact însă se poate diferenția doar cu test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel a evoluat și în cazul meu, apoi mi-am pierdut gustul și mirosul parțial. Da, este destul de posibil să fii infectată covid.

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Diferenta este in felul urmator:
raceala: tuse, stranut, febra, poate si probleme cu sinuzita (nasul)
covid: fara gust si miros, dureri de cap, stari de greata, febra (rar), tuse.

Sper ca te-am ajutat! Funda? laughing