| kevin9 a întrebat:

Cum puteti explica ca in China nu prea mai sunt cazuri de COVID-19 si nici nu prea mai moare nimeni?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Acolo e dictatura comuista, care in cazul asta e un lucru foarte bun, asa ca au instituit legi de razboi (nu, nu amenzi usturatoare) prin care cei prinsi pe strazi erau bagati la parnaie si batuti serios, dupa care nu mai misca nici unul in front (si toti stiu acolo sa nu se ia in gura cu sistemul comuist, ca nu mai ies intregi din asta)

in plus au facut o aplicatie pe telefon prin care scanai tot timpul unde esti si unde ai ajuns, asa ca nu numai ca stiau ca te-ai dus sa te plimbi de nebun prin parc si in alte locuri unde poti infecta pe altii, dar au putut investiga exact pe unde ai fost si pe cine ai fi putut infecta

9 răspunsuri:
| AnonimMareMareMare a răspuns:

Oamenii au luat masuri drastice..Au construist spitale in cateva zile, au fost foarte rapizi, au tinut cum a trebuit sub control totul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo este dictatură care nu permite debandata. Nu era nevoie ca la noi de ordonanțe militare, căci reguli dure s-au aplicat imediat, Au fost văzute, cum acționa poliția. Din cauza aceasta au reușit.

| darrio2007 a răspuns:

Prin legi drastice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca au depășit epidemia.

| RAY a răspuns:

Popor pasnic, ascultator, inteligent, harnic, vezi situatia din Romania =diferente de cultura, educatie

| Apokales a răspuns:

Izolare.

Bula
| Bula a răspuns:

In China, stiinta, medicina si disciplina au traditii multi-milenare.
In Europa si restul lumii unde europenii s-au raspandit, ideea de "Eu sunt buricul Pamantului, cel mai cel din lume" si-a facut efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=bdl_Q4q61Y4
Pentru că sunt impuse niște reguli și oamenii le respectă.
Video-ul ăsta este de acum o lună, nu contează să înțelegi ce se spune în clip doar uită-te.
Are și subtitrări în engleză.

| Andrei7520152 a răspuns:

Mint. Asa cum au mintit la inceput, mint si acum. De aia au dat afara presa straina din Wuhan de la inceputul crizei.