| AlexDorinel a întrebat:

Cum va arata lumea dupa pandemie?

Mai curata,mai educata, mai modesta?(asta sper eu)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai spalata pe maini

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La câte măști de protecție văd aruncate care încotro, in toate direcțiile posibile, aș tinde să cred că vom fi tot mai nesimțiți.

| Catrice a răspuns:

Visai cumva în timp ce scriai întrebarea?

| Invictusman a răspuns:

La fel, poate o categorie de oameni mai preventiva la igiena/educata

| Invictusman a răspuns:

Nu va dura mult timp aceasta răsuflare post lockdown, din nou se va ajunge la cluburi/terase închise, săli de cinema/agenții de pariuri închise, nu o sa scăpăm prea curând de acest "covidut ".

| Mirel4412 a răspuns:

Lumea o sa fie mai rea, pe zi ce trece suntem mai rai. Luam decizii proaste, fara sa gandim, ne facem rau altora in favoarea noastra, etc.
Eu incerc in fiecare zi sa schimb un om, nu sa fiu eu mare speack-er motivational, dar daca vad ca e recalcitrant ii vorbesc incet si calm, de multe ori omul ajunge sa vorbeasca si el la fel cu mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ma refer la majoritatea oamenilor, mai ales la romani. Aproape toti sunt razbunatori si neiertatori, nu accepta o parere diferita, chiar daca e mai buna

| DonEduardo a răspuns:

Cred ca speri in van, prietene. Atata timp cat omul evolueaza, va deveni din ce in ce mai lacom.

| tonyc7 a răspuns:

Va fi la fel ca si pana in pandemie. Doar oamenii loviti de soarta se pot schimba (in spre mai bine), nu si restul.

| rapandula a răspuns:

Da.

| hacktek a răspuns:

Mai desteapta in nici un caz...

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
In opinia mea, din contra. O va lua rasna. Multi vor gandi 'Am scapat de pandemie, acum facem ce vrem'.

| LilWatamaloon a răspuns:

Să sperăm că mare parte din oameni aleg să mențină un stil sănătos de viață cum au făcut-o în pandemie, adică să recicleze, să consume cât mai puțin și mai eficient, dar în România nu am mari speranțe, mă aștept să fie n-șpe mii de grătare, cluburile pline până la refuz și din nou să ne urâm unii pe alții pentru nimicuri.

Răspuns utilizator avertizat
| LilWatamaloon a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pot să zic că nu e ok cum un cunoscut de-al tău este pocnit în club doar pentru că a făcut contact vizual cu un om random și apoi toți să revină la party și el să fie în spital, la asta m-am referit când am zis de activitatea din cluburi.

Răspuns utilizator avertizat
| LilWatamaloon a răspuns (pentru AlexDorinel):

Îți înțeleg punctul de vedere, mulțumesc pentru clarificare.