| Nemessys a întrebat:

Cunoasteti personal pe cineva care a fost infectat cu virusul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Da cunosc si din pacate, a murit.

| Raul757 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce boli a avut pe lângă si cati ani a avut?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raul757):

Nici o boala, era o femeie sanatoasa si avea 44 de ani, era subtire, facea sport, manca sanatos si avea anlizele foarte bune.
A fost intr-o vizita la o familie infectata, nu a avut habar si s-a trezit dupa cateva zile cu probleme mari de respiratie. A murit socand pe toata lumea. Se pare ca virusul a reactionat violent la ea. Este sora unei prietene bune, care traieste in tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De alaltăieri da

suntserios
| suntserios a răspuns:

@SearchingHard daca tot mi ai dat ignore de ce vrei sa ma comunici cu mine? Nu pricep, nu are logica?

Oricum trebuie sa fii total imbecil sa crezi
1. ca vreun stat puternic beneficiaza de o criza economica mondiala.
2. ca Rusia, Sua, China si UE au complotat impreuna la asa ceva

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

@SearchingHard mai pune mana si te mai informeaza. Nu e covid primul virus transmis de la animale la om... e doar un ALT virus din familia de coronavirus.

| mgtow a răspuns:

A transmis virusul la pisica caz demonstrat in uk.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiica mea este medic. Ea a cunoscut altă doctoriță care a decedat de Covid.

| Adry05 a răspuns:

210 oameni unde lucrează mama mea happy nu-i cunosc personal, da ea îi știe pe o parte din ei
+ mai am 2 cunoștințe

| Nemessys explică (pentru Adry05):

Oare o sa mai fie o alta stare de urgenta?

| Adry05 a răspuns (pentru Nemessys):

Ma foarte aștept, dacă nu între 1 și 3, după 15 august dacă o să fie situația tot așa

| Drimmero a răspuns:

Da, o ruda care e cadru medical + inca 2 prieteni de familie, nu mi-a venit sa cred

| SG1995 a răspuns:

Well stiu ce cineva din comunitate infectat, dar nu pot spune că o cunosc, e vorba de mama primarului, iar primăria din localitate e temporar închisă, momentan nu se știe dacă primarul sau alte persoane din anturajul său ar fi infectate, deși e foarte posibil.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, un vecin care lucreaza la Fan Courier si care a dat si copilului si sotiei virusul, mai stiti cand a fost focarul acela la Fan.
Copilul nu a avut simptome dar ei au avut mult de tras, s-au simtit foarte rau cateva saptamani, apoi au venit acasa. Stiu ca multi nu cred ca virusul asta e serios. Pentru cine e perfect sanatos poate sa nu insemne nimic, dar cine are organismul slabit (nu neaparat cu boli cronice) poate face forme grave.
In rest stiu din auzite, cunostinte ale prietenilor si rudelor care au avut sau au virusul, dar pe vecinii mei ii cunosc personal si de asta

| Apokales a răspuns:

Da, dar nu-mi sunt prieteni sau ceva, simple cunostinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da toata lumea are numai ca se afla in perioada presimptomatica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, vrei să știi ceva?

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Eu incepeam sa ma indoesc cu privire la acest virus, nu la existenta lui ci la faptul ca treaba nu este atat de grava precum tot auzim la televizor. Ideea este ca desi stau intr-un oras mare, eu nu cunosc sau nu am auzit pe nimeni sa fi fost infectat cu asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Marea majoritate îl are și nu știe, nici persoanele pe care le știu eu, 90% dintre ele, nu știau, erau asimptomatice. Cunosc zeci de persoane care au avut virusul.
Virusul există, și face ceea ce face, au înnebunit toți virologii și toți doctorii, sunt toți plătiți? Terapiile intensive din toată lumea, pline cu persoane cu probleme respiratorii sunt teatre?
Dubiile mele, merg către proveniența virusului și către continuele speculații pe care politicienii le fac în perioada asta, unele ale lor, altele ale altor băieți care plătesc, că șpaga e un lucru internațional.
Așteptăm, o să iasă la iveală ceea ce trebuie să iasă.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca au avut virusul daca erau asimptomatici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Muncind în grup, descoperindu-se un caz printre ei, au fost testați și mulți l-au avut.
Cel cu simptome l-a purtat vreo lună jumătate.
Ceilalți nu mai știu.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci si-au facut testul. Am inteles.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine. Si eu ma indoiesc de provenienta virusului. Ei au zis ca s-a luat de la oamenii care mancau lilieci. Pai si daca e asa, de ce a pornit virusul fix in 2020, cand de fapt pietele alea ambulante erau de mult timp acolo, iar oamenii aia mai saraci consumau de mult timp astfel de produse. Cum de fix acum s-a dat vina pe ce-au consumat?

| Nemessys explică (pentru Speranta12):

Cica virusul a suferit o mutatie. pana acum era periculos doar pentru animale dar a devenit si pentru oameni. laughing)

| Speranta12 a răspuns (pentru Nemessys):

Mno, acolo mi se pare c-au introdus partea indoielnica a povestii.

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Si ce e funny? Virusi din familia coronavirus exista de mii de ani probabil. E asa de greu de inteles ca la un moment dat virusul a capatat o mutatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi dacă nu și-l făceau cum mai puteam eu să spun că au corona?
Oricum, eu cred că în viitorul nu foarte îndepărtat o să aflăm chestii foarte funny.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Am să-ți spun ceva ce o să te șocheze, virușii suferă mutații.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mutatii fix in 2020, cand se astepta o criza care nu mai venea. Aia mancau de zeci de ani animale de-alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si exista posibilitatea ca in curand sa ma enumar si eu printre ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai in casa si protejeaza-te!
daca ai simptome suna salvarea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e atat de simplu, cand lucrii intre oameni... Nu poti sta acasa de capul tau numai daca se constata ca ai, sau ai simptome clare., sau cum spune conducerea/autoritatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt "n" răspunsuri cu "da" si doar al meu l-ai evaluat ca nefolositor si eronat. Dar ca sa știi ca cunosc peste 10 persoane si inca foarte bine, frați de credință din Biserica Adventista din care am făcut parte peste 10 ani, au murit din ei 4 iar ceilalti s-au vindecat. Eu am postat mai multe întrebări unde am făcut cunoscut acest fapt si eram îngrijorata si sa mai merg in orașul respectiv la Banca din cauza ca erau mai multe cazuri de îmbolnăviri cu covid-19. Se pare ca ai ceva cu mine, nu îmi pasa ca l-ai evaluat ca nefolositor si eronata ci faptul ca ești părtinitor. Daca "Da-ul" meu este mai nefolositor si eronat pentru comunitate, de ce "Da-ul" celorlalți este OK? Si nici macar nu explici cum ai ajuns la concluzia respectiva. Noapte buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar. Ştiu doar de 2 oameni, soţi şi soţie care stau la câteva case distanţă de bunicii mei.Acum câteva zile au fost depistaţi.Noroc că nu s-au mai văzut cu ei în ultima vreme.

| Speranta12 a răspuns:

@suntserios Fix in 2020 s-a transmis de la animal la om, cand de fapt ei consumau asta de mult timp. Fix in 2020 cand unii voiau dinadins o recesiune, care nu mai venea... Tot o dadeau cu criza, care de fapt nu mai venea, daca te uiti pe piete in 2019, ele mergeau destul de bine. Iar in criza bogatii si unele state puternice castiga si mai mult.

| Speranta12 a răspuns:

Crizele mai sunt si facute, nu doar iscate intamplator. Crizele sunt un motiv prielnic sa tiparesti bani, sa indatorezi pana-n gat statele mai slabe, sa-ti nimicesti concurenta (alte firme), sa cresti preturile si sa-ti inmultesti profiturile. Crizele mai sunt si un motiv prielnic pentru a folosi si mai mult manipularea politica.

| Speranta12 a răspuns:

@suntserios De ce-mi bagi cuvinte-n gura pe care nu le-am spus? ("ca Rusia, Sua, China si UE au complotat impreuna la asa ceva") Eu n-am zis asa ceva. Iti creezi tu argumente false la care sa raspunzi.

Răspuns utilizator avertizat
| AureliusTPU a răspuns:

Nu,pentru ca virusul e doar o raceala dar ne speriem toti ca e nou aparut

| Raul757 a răspuns:

Nu

| GalacticOtter a răspuns:

Da, un vecin