| anonim_4396 a întrebat:

Cunosti pe cineva bolnav de covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! lipsa gust si miros, febra, respiratie grea. Verisoara a iesit dupa doua saptamani. Unchiul de 3 saptamani este si acum in spital. Este mai batran si are si acum probleme cu alte boli.

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 12.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Un unchi si o verisoara dintre cei apropiati. Din cunostinte mai multi.

| Andy_Florinel_Baja_2000 a răspuns (pentru Salontanul):

Cum s-a manifestat, ti au zis

| Salontanul a răspuns (pentru Andy_Florinel_Baja_2000):

Da! lipsa gust si miros, febra, respiratie grea. Verisoara a iesit dupa doua saptamani. Unchiul de 3 saptamani este si acum in spital. Este mai batran si are si acum probleme cu alte boli.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cunosc mai multe persoane.

| Drimmero a răspuns:

Destule, majoritatea s-au vindecat fara alte probleme daca nu toti, am avut si inclusiv rude infectate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, persoane care s-au vindecat "cica".

| Frank51 a răspuns:

Am minim 10 cazuri din sat de la mine, o femeie mai in varsta(mama unei vecine) a ajuns la ATI si a avut nevoie de ventilatie, nu mai am din pacate informatii dar nu cred ca a murit, ca altfel aflam.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Eu stiu 2 care au murit
Erau mai batrani si cu boli cronice de inima si diabet dar de covid au murit
Ca erau ok pana cand a dat virusul in ei si s.au stins in cateva zile brusc
Stiu si care s.au intors acasa cu bine tot pensionari

| OldSoul a răspuns:

Da.
Cunosc mai multe persoane care au avut covid.

| aXy99 a răspuns:

Da. Majoritatea celor pe care ii cunosc au avut. Unora le-am dat chiar eu.

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Daca nu au murit le-ai facut bine au anticorpi acum
Numai sa nu aiba plamani afectati

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a murit nimeni, din fericire. Eu am avut cele mai naspa simptome.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plamanii afectati nu cred ca ii ai decat daca ai probleme grave, cum ar fi sa ai nevoie de masca de oxigen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, chiar azi am avut contact cu cineva care a avut covid confirmat, DAR era inca bolnav(racit).
Cica a stat 2 saptamani acasa dupa care i-au facut teste sa vada daca i-a fost afectat, dar nimic grav. INSA nu i-au facut inca odata testul sa vada daca e vindecat sau nu de corona lasandu-l liber printre oameni. WTF si persoana cutare e racit clar dar fara temperatura.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e acum dupa 14 zile iesi din izolare fara teste noi
Si cazurile pe care le stiu eu sunt fara temperatura decat unul deci nu stiu de ce ne chinuim cu masurat temperatura peste tot

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai cunosc si altii care au avut dar totul e in ceata multi vorbesc asa vag, nici eu nu stiu daca am avut sau nu. Ca intr-o perioada nu am putut mirosi nimic, dar aveam si nasul mai infundat facand dependenta de spray nazal. Febra, stare de rau, semne de raceala in afara de nasu infundat, nu am avut. Nici acu nu pot mirosi la capacitate 100%, nu stiu de ce. Temperatura oscileaza, de multe ori de abia am 35C sau nu stiu eu sa mi-l iau bine. Cu termometrul electric mi-a dat azi 36, 1
M-a pus in situatii comice dar si periculoase Nu mai puteam deosebi hainele purtate de cele spalate toate mirosind la fel pentru mine laughing) Mancarea nu stiam daca e stricata sau nu, odata am miscat ceva la gaz si m-am speriat sa nu aiba scapare sa explodez ...Neputand mirosi gazul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oarecum, dar e o "cunostinta", nu vorbim, ne stim din priviri. Mai apropiati nu am, cel putin nu testati.

| NarcisIfrim a răspuns:

Da

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Da, pe mine. Am o raceala normală dar am fost pozitiv la testul covid. Ca si tratament: Fervez, ACC, Vitamina D, Zinkit și cam atat..stat acasa in izolare 14 zile.

| Eusunt132 a răspuns:

Nu, nu cunosc.