| Cristina192308 a întrebat:

Dacă am plătit un sejur în străinătate și în perioada aceea nu mai pot pleca pentru ca am covid pierd banii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de compania la care ai platit, daca sunt dispusi sa ti-i returneze sau nu.
Suna-i si afla!
In principiu, companiile serioase ofera banii inapoi, dar sunt si unii care au inchis si nu mai raspund la telefon.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai facut o asigurare de călătorie?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca banii pot fi recuperati din aceast motiv. Suna la ei si vezi.

| zilog a răspuns:

Nu au ei covid ai tu covid
eu te-as pune prin contract sa imi platesti si despagubire daca nu te prezinti
nu doar sa pierzi banii dati pentru sejurul resepctiv daca as avea eu firma de excursii sejururi chestii din astea

pentru ca eu ma asteptam sa vii si avem planuri mari cu tine
sa mai scot de la tine vreo 2000 euro pe cheltuieli si risipa care o faceai
si prin ne prezentarea ta eu as spune ca am fost atat de dezamagit in cat a trebuit sa merg la psihiatru impreuna cu toti angajatii dezamagiti ca nu te-ai prezentat

| Balalau95 a răspuns:

Daca vor EI, poate, altfel, mai ales ca toate companiile astea pierd bani la greu, s-ar putea sa nu, chiar s-ar FOARTE putea sa nu

iar ideea e simpla: "nu e vina lor ca tu nu te-ai dus", iar legea NU e de partea ta, si daca ii dai in judecata s-ar putea sa nu castigi, mai ales in tara asta de rahat unde se fac legi de dragul de a se face legi, fara sens

cum ar fi ca nu ai voie sa iesi noaptea, care e o aberatie si un abuz, motivul ar fi ca vezi doamne sunt tineri care fac petreceri in parcuri, asa ca acum in loc sa patruleze NUMAI in parcuri, acum muilitienii patruleaza pe peste tot noaptea, deci aia din parcuri s-ar putea sa scape angry

| movi a răspuns:

Trebuie sa vorbesti la ei sa vezi daca accepta. Unii nu dau banii inapoi sau dau doar o parte.

| Mosotti a răspuns (pentru movi):

Pai de ce sa nu dea banii daca calatoria nu a avut loc fara vina celui care a platit?!