| Mihaela2023 a întrebat:

Dacă ați avut coronavirus va rog sa-mi spuneti în cate săptămâni îmi vor dispărea simptomele. Si după 14 zile de la infectare testul va fi negativ? Sau durează mai mult până scap de virus? Când voi obtine un test negativ?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In general da dupa 14 zile majoritatea se vindeca
Nu esti intr-o stare grava asa ca nu te pacienta
Mai stai in spital cat e nevoie si apoi totul o sa fie bine
Depinde ce simptome ai acum, fara gust miros astea? depinde de la caz la caz pot disparea in cateva zile/saptamani sau in cateva luni difera de la om la om

| anonimg a răspuns:

În cel mult o săptămână te vindeci. Dar va trebui să stai 2 săptămâni pentru asigurarea că simptomele au dispărut complet.

Simptomele nu vor dispărea fără tratament medicamentos, chiar dacă nu s-au inventat medicamente speciale pentru covid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, de la câteva zile la maxim 6 -7 luni ( sechele post covid ) depinde de organismul tău.

| User252426 a răspuns:

Eu nu am avut, dar știu lume care a murit după 5-10 zile

| Mihaela2023 explică (pentru User252426):

Nu ma speria

| Catrice a răspuns (pentru Mihaela2023):

E adevaaaaaarulhee hee

| Capota a răspuns:

Salut, tocmai ce am ieșit din carantină după ce am avut Covid, pot spune că la mine s-a manifestat mai ușor decât la o gripă normală, primele 3 nopți au fost mai grele, dar au trecut cu 2 pastile de paracetamol la 8 ore și ACC. Ce e mai aiurea e că după atâta timp de stat în casă rămâi cu niște sechele, obosești repede, etc. Prietena are și ea, și doar îi curge nasul sau și-a pierdut gustul și mirosul. Diferă de la o persoană la alta, cred că depinde și de sistemul tău imunitar cât de bine se luptă cu microbul. Eu îți sugerez să nu te sperii prea ușor, o să fii bine! Iar acum să-ți răspund și la întrebări. Simptomele pot să-ți dispară după 5-6 zile, sau pot dura aproape 2 luni(mă refer la pierderea gustului și al mirosului), eu mi-am făcut testul după 14 zile și mi-a ieșit negativ. La tine poate dispărea mai repede sau mai târziu dacă ai sistemul imunitar slăbit. Toate cele bune!

| Radandam a răspuns (pentru Capota):

Ai făcut test rapid acasă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Capota):

Sechele pe naiba. Am trecut și eu prin virus, am stat chiar trei săptămâni în casă. Astăzi am băgat cu bicicleta 25 km după 3 luni de pauză de la ea și am revenit acasă pentru ca nu mai aveam chef, nu pentru ca nu am obosit. Anul trecut când m-am urcat pe bicicletă, tot în același anotimp și lună, fără covid în trecut, dar am obosit după 2 km. Chestia că, atunci când faci pauza de la bicicleta, îți pierzi antrenamentul. Astăzi chiar m-a uimit cum urcam, și mă refer drum în pantă, dar nu m-am dat jos de pe bicicletă nici măcar o clipă. Ce anul trecut pe același drum urcam 100 metri, ma opream. Chestia ca în toată perioada de izolare am luat vitamine. Vitamina C cu Zinc și vitamina D de la molekin imuno. Pentru oboseala ia vitamine. Aviz și inițiatorului. Iar partea cu mirosul, imediat se împlinește luna și nu mi-a revenit complet. Mirosul și gustul de tot mi-a dispărut numai o zi, apoi a început sa revină parțial. Nu am mirosul și gustul ca înainte, dar totuși îl mai am.