| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eu am o firmă în România șî am 1 angajat care se îmbolnăvește de Corona Virus si firma mea nu are bani fără număr ci ceea ce câștigăm azi cheltuim tot azi pe mici si bere.
Cine trebuie să plătesca concediul medical al angajatului?
SĂ SPUNEM CĂ ANGAJATUL RESPECTIV ESTE ASIGURAT și i se plătesc toate taxele și impozitele și aisgurarea medicală aferentă salariului lui!
Dar șomajul tehnic pentru că mi-a închis taraba din piață cine să îl plătescă? Tinând cont că tot că foarte multe firme din România mici cheltuiesc profitul încasat exact în ziua în care l-au încasat! Nu are bani puși deoparte de rezervă pentru că profiturile nu sunt mari ci multe firme merg doar pe linia de supraviețuire, mai reparăm o bicicletă, ne mai plătim curentul, mai vindem o varză plătim chiria la tarabă.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Din pacate este riscul pe care ti l-ai asumat.

Conditiile s-au schimbat si nu ai consoderat virusul care face ravagii in mediul economic de 10 luni.

Deci, este problema ta ca nu te-ai adaptat la timp.

Poti sa gasesti explicatii, dar vina e tot a ta. Ai preferat sa iti mentii stilul de viata si restul in conditiile unui risc mai ridicat de contaminare. Pentru multi vine si momentul platii.

| NoisyLight a răspuns:

Știu că statul plătește cei 75% pentru plata șomajului tehnic din perioada pandemiei. Am găsit ceva explicații aici, poate îți sunt de folos:
https://www.startupcafe.ro/......-anofm.htm

| hacktek a răspuns:

Statul trebuie să plătească, tu nu ai nici o vină sau vreo responsabilitate atât timp cât s-au plătit toate dările la stat pentru acel angajat.