| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Dacă mă loghez pe certificate covid cu o adresa de email (a mea), introduc datele mele din buletin si imi descarc certificatul, dar cineva care imi stie CNP-ul din alte surse se logheza cu adresa lui de email, imi poate descărca certificatul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Și ce ar putea face cu certificatul tău?

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru Hammurabi):

Sa scaneze codul QR si sa umble cu certificatul meu verde peste tot

| Hammurabi a răspuns (pentru Alinnnnnnnnnnn):

După câte știu eu, codul QR conține și datele personale.
Iar la verificare cu cartea de identitate, nu prea are cum să-l folosească altcineva.
Pentru că nu cred că chestia asta va funcționa așa. Doar să arăți un cod QR pe telefon și gata.
Se vor face și verificări.

| UserRo10 a răspuns:

Nu poate pentru ca ai 2-step autentificator pentru logare. Implicit primesti pe mail un cod sau link pentru logare

| Bula a răspuns (pentru UserRo10):

Cu acel link se poate intra in cont, dupa care mai poate descarca cate certificate doreste (daca le stie datele).

| EcceHomo a răspuns:

Dacă știe și datele de vaccinare, da.
Dar mi se pare că nu poate face contract la altex cu el, cu certificatul. happy

| Alinnnnnnnnnnn explică:

Mentionez ca este vorba de un certificat care atestă că am avut covid, nu ca m-am vaccinat