| anonim4536 a întrebat:

Daca nu vreau sa fac vaccinul covid mai pot avea sanse sa am un loc de munca sa pot sa ies din tara etc?
Am observat ca majoritatea celor care au facut vaccinul l-au facut fiind ca angajatorul îi ameninta cu concediera daca nu se vaccineaza sau ca nu pot merge la munca in strainatate. Este legal asa ceva atata timp cat vaccinul este voluntar si optional nicidecum obligatoriu? O persoana de 54 de ani de la mine din zona a murit dupa ce a primit a doua doza de vaccin.Si nimeni nu opreste vaccinarea fiindca acest vaccinun nu este sigur.Mie imi este frica.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci, pana acum s-au vaccinat batranii peste 65 ani si bolnavii cronici... deci de unde ai scos tu "Am observat ca majoritatea celor care au facut vaccinul l-au facut fiind ca angajatorul îi ameninta"

Pe cine ameninta angajatorul? Pe aia de 65 ani?

"o persoana de 54 de ani de la mine din zona a murit dupa ce a primit a doua doza de vaccin"

si ai citit tu raportul medicului legist ca decesul a fost provocat de vaccin sau iti pare interesant sa lansezi asa in discutie o premiza falsa si imbecila?

" care nicidecum nu te imunizeaza mai mult iti deregleaza organismul"

ce studii stiintifice ai facut ca sa ajungi la concluzia asta? "Skoala vetii pe faecbook "?

| anonim4536 explică (pentru suntserios):

Vaccinul il poate face oricine cu programare nu doar batrani de peste 65 de ani.
cel putin acum 2 saptamani il se putea programa oricine pentru vaccin nu trebuia sa aibe 65 de ani. Acum am inteles ca nu mai sunt suficiente doze si nu se mai poate programa oricine dar acum 2 saptamai putea oricine.Si daca acea persoana a murit in aceeasi zi in care a facut a 2 doza de vaccin atunci sigur de la vaccin a murit.De ce nu a murit inainte de vaccin?
Tu crezi ca medici spun adevaratul motiv al decesului?

| anonim4536 explică (pentru suntserios):

Si da la mama la servici au zis ca toti angajati trebuie sa faca vaccinul cand le vine randul ca daca nu se vor vaccina isi vor pierde joburile (inca nu sa vaccinat nimeni insa peste vreo 9 luni cand vor ajunge cu vaccinarea angajatilor cine nu va accepta isi va pierde locul de munca.Deci le-a dat de inteles ca e obligatoriu

| suntserios a răspuns (pentru anonim4536):

Eronat. Complet eronat. Scrii numai prostii in conditile in care nici macar nu detii informatii macar aproape de realitate.

Se puteau programa batrani peste 65 ani, bolnavi cronici si anume angajati din sistemul medical, administrativ. Atat.

"Si daca acea persoana a murit in aceeasi zi in care a facut a 2 doza de vaccin atunci sigur de la vaccin a murit"

Asta e una din cele mai mari imbecilitati pe care le am citit referitor la vaccin. Banuiesc ca si pe tine te a apucat rasul dupa ce ai citit ce ai scris.

| suntserios a răspuns (pentru anonim4536):

De unde spanac apareti toti papanasii cu idei din astea. Auzi la tine... trebuie sa fi murit de vaccin ca doar a facut vaccinul in ziua aia. Pun pariu ca la fel ziceai si daca dadea masina peste el nu?

Mama, mama, de unde apareti in pana mea.

| Legion7X a răspuns (pentru suntserios):

Https://newsmaker.md/......at-in-sua/

Este posibil, nu îl contrazic dacă o fi având și alte complicații. Atât timp cât vaccinul are efecte adverse, cred că pe lângă acestea pot apărea și alte efecte negative. Decaomdata despre acest vaccin nu se vorbesc informații precise. Spusele sunt, din efectele altor pacienți cu diferite stari ca la alba neagra.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim4536):

Lansezi niste afirmatii lipsite de temei. Da, te poti planifica, dar pentru ce data?
Un privat poate sa puna restrictii cu primirea la munca sau nu fara vaccin. Conditiile de angajare le face patronul. El nu este dispus sa plateasca degeaba cheltuieli medicale cu cei care se imbolnavesc.
Cat priveste moarte acelei persoane dai dovada de idiotenie. Nici un medic nu poate sa se pronunte pe "auzite" asupra unei morti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Legion7X):

Ce efecte adverse are vaccinul? Hai, enumara macar 5.

| Legion7X a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sunt în prospect, caută pe net, prospectul. Ăia nu le-au scris degeaba.

https://www.google.com/......ps?/search

Primul pdf

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Legion7X):

Eu am vrut sa vad daca stii despre ce vorbesti.

| suntserios a răspuns (pentru Legion7X):

Mi ai dat un link din Moldova sa ce?
Ba eu zic sa il contrazici pana nu ai un raport de la un medic legist ca omul ala a murit din cauza vaccinului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Al dracu @badpanda coincidenta. A aparut in ziar un caz de paralizie brusc stii si tu 3 cazuri. Pun pariu ca acum 3 zile nu stiai niciunul.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Am observat ca majoritatea celor care au facut vaccinul l-au facut fiind ca angajatorul îi ameninta cu concediera daca nu se vaccineaza"
unde in balarii ai auzit tu asta?!?
ca te duci si il dai in gat p'ala si il lasi fara afacere
vaccinul NU e obligatoriu, si, mai ales, daca cineva incearca sa te oblige atunci iese scandal urat, pentru ca unul din stalpii unei societati libere este ca, daca nu esti absolut iresponsabil dpdv legal (esti copil, sau retardat) NIMENI nu are dreptul sa ia decizii medicale in numele tau, iar asta include si vaccinul

dar, daca te vaccinezi, prinzi 5g pe telefonul fix rolling on the floor

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pe cine sa dai in gât ca poliția romana cere asta? Cu siguranța nu ai cunoștințe care sa muncească in instituții importante, de astfel nu ma surprinde faptul ca tu chiar trăiești cu impresia ca nu e obligatoriu și aia e nimeni nu are ce sa îți facă...așa era și cu masca doar in spații închise nu te obliga nimeni sa o porți și in afara etc etc.Da-ți cu reveneala ori Noapte Buna?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Hai sa incep cu inceputul - ai spus "instituții importante"...
AI UN EXEMPLU?!?

O A R E C A R E?!?

abia astept sa aud exemplul ala, sincer, SINCER
CE institutie importanta stii tu care isi obliga angajatii sa se vaccineze?!?
CARE?!?

si da, stiu ca suntem in rrrrominica, si cu unele chestii sunt de acord cu tine
DAR
nu ai citit de loc care e unul dintre pilonii ideii unei tari libere... cineva ma obliga sa ma vaccinez asa ca ma duc si imi dau foc in Piata Universitatii, CHIAR CREZI CA ASTA NU O SA MUSTE RRRRROMINICA DE KUR?!? CHIAR CREZI?!?

si sa fiu in Koria di nord si tot musca Koria di nord de kur, pentru ca oamenii afla, asa ca CU ATAT MAI MULT INTR-O TARA ****LIBERA****

iar faptul ca legea ma obliga sa port o masca nu are nici in clin nici pe maneca cu cineva care isi baga o siringa in mine, NICI MACAR VAG!

confuzi serios principiile libertatii... FOARTE SERIOS!

| suntserios a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Cu siguranță nu ai nici tu cunoștințe obligate sa se vaccineze. Ca am mai purtat discutia cu tine, inventezi de dragul dramei.

| goguPatent a răspuns:

De unde scoateti unii teoriile astea de rahat? Le gândiți singuri? Sau vi le da cineva sa le scrieți?

| Legion7X a răspuns (pentru goguPatent):

Https://youtu.be/CjV_qygkZgM

Spune Medicul de posibile reacții adverse, nu numai că scrie și pe prospect pus la dispozitie pe net.

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

Pai bine mai nene.
Una sunt reactiile adverse, alta e sa zici ca ala a murit sigur sigur a2a zi din cauza vaccinului. Hai sa pastram un minim de logica.

| Legion7X a răspuns (pentru goguPatent):

Posibil, nu se specifica de la ce.

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

Cum adica posibil?
Adica e mult mai posibil ca omul ala sa fi murit de la vaccin in conditiile in care restul de 100 milioane nu au patit nimic decat sa fi murit din alte cauze? Buna rau asta. Orice presupuneri numai sa dati in conspiratii. Misto.

| mont a răspuns:

Poți lucra. Poți și călătorii in străinătate doar ca va trebui sa faci test și/sau carantina 14 la trecerea dintr-o țara in alta.

| NunuNini a răspuns:

Poti lucra. Dar deocamdata nu vei putea iesi. Si asta, doar pentru ca unele tari au inceput sa ceara sa fii vaccinat ca sa intri la ei.

| badpanda a răspuns:

Vaccinul nu o sa-l fac, am avut Covid si n-a fost cine stie ce.
de obligat nu poate, deoarece nu este legal.

| badpanda a răspuns:

Eu nu stiu pe nimeni din cercul meu de cunoscuti care a murit de Covid, dar de trei paralizati dupa vaccin stiu.
Coincidenta sau nu naiba stie
Cand ziceam de Covid ca este facut in laborator TPU imi stergea postarile una dupa alta.
Admini ia cititi aici :https://alephnews.ro/......-indoiala/

| nukeyly a răspuns:

54 de ani a murit> mai trebuie sa pice cate unu, nu poti demonstra ca e de la vacca, coincidenta n+1
Mie imi este frica.>ia 2 seringi, vacca, si dale in pupile
Daca nu vreau sa fac vaccinul> trebuie sa ai pasaport electronic dupa cu cfm. de vacca, sa poti calatori de pe malul stang pe cel drept,
daca GPS-esul apelor romane functioneaza la gagica IQ 0, 1
Este legal> da e legal sa alegi, viata asta presupune

ingrediente linistite:
fosfocolina, dimiristoil, metoxipolietilen, torometamol, etc

Deja e clar tot, nici un pericol, de fapt e un banal ceai de tei.
vacca ARE: fosfor, diluat, menta, si toromoro-sandocan.
La astea nimeni nu e alergic, ca n-are cum e doar toromoro-sandocan. Un ochi sandocan 1/4.
https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6046_17.12.13.pdf

| Whitesnake99 a răspuns:

De ai vrea sa NU faci vaccinul? De acolo n-am mai citit mai departe...