| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană are corona virus dar este asimptomatica, cum o sa ii treaca vreodată? Mai ales ca nu ar avea de ce să se testeze dacă nu are niciun sintom

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De aia zic sa stai 2 saptamani izolat apoi poti sa iti refaci viata obisnuita, nu mai e nevoie de vaccin esti vindecat si gata. Vaccin ca sa nu se propage dar eu nu mas baza pe el, multi oameni au sclerozat de la vaccinurile in testare care sant acum.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! O persoana este asimptomatica, de obicei, in prima faza a infectiei. Ulterior, poate ramane asimptomatica pe toata perioada bolii, pana cand virusul dispare din organism, dar in majoritatea cazurilor devolta simptome, de la usoare pana la severe. Prin urmare, evolutia bolii este autolimitata, nu duce la o infectie cronica (gen HIV), indiferent de prezenta sau absenta simptomatologiei.

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns (pentru StefanChriss):

Vrei sa spui ca daca esti asimtomatic pe toată perioada, fără să iei absolut nimic te vei vindeca?

| suntserios a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Da, virusul se va inactiva. Tu nu ai fost niciodată racit si sa te vindeci fara medicamente? Principiul e acelasi.

| StefanChriss a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Da, pentru ca il elimina sistemul tau imun. Pe de alta parte, daca iei virusul si esti asimptomatic, se pare ca nu se formeaza anticorpi sau se formeaza un nivel mic, astfel incat esti predispus sa te imbolnavesti din nou de covid, spre deosebire de ceilalti care au imunitate pentru cel putin cateva luni.

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns (pentru suntserios):

Ma gândeam ca e ceva mai complicat de camd cu tot haosul asta. bănuiam că necesita ceva medicamentele sa scapi definitiv. asta ar insemna ca poti avea virusul si sa scapi de el fara sa stii. Eu am pus intrebarea asta pentru că fix azi o rudă de.a mea a avut o pomană si acolo a fost o doamnă care făcea mâncare si anterior a fost la o înmormântare a unei persoane decedate de covid. evident nu am intrat in contact cu ea dar am mâncat din mâncarea aceea si voiam să stiu la ce sa ma astept?