| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană care are covid pregateste ceva de mâncare pentru un eveniment..gen supa, etc.te poti infectat dacă manânci acea mâncare fara sa intri in contact cu acea persoana si fara sa atingi nimic din ce a atins ea în afară de mâncare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam greu. Supa e pregatitta termic si virusul nu se ia pe cale digestiva.

| sierra1 a răspuns:

De la supă, nu, că e fiartă dar de la papanași, in mod sigur

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca acea persoana care a gatit gustă mincarea in timp ce o face sunt șanse sa i ei, acum depinde de persoană cît de atentă este cand pregateste mincarea, sa se spele bine pe mîini, sa evite saa tuseasca sau sa stranute in preajma oalelor cu mincare ca prin stropi se ia infectia, daca stie ca are covid, de ce se baga sa faca mincare? Sa lase pe altcineva care este sanatos, ca sa scapi de aceste dubii ca poti lua boală foarte usor dintr o simplă mincare.

| StefanChriss a răspuns:

Sanse de infectare exista, pentru ca acea persoana probabil ca a manipulat mancarea si dupa ce a fost preparata termic si este posibil sa fi respirat pe ea. Chiar daca exista sansele, sunt totusi destul de mici, eu iti zic sa nu te stresezi, cel mai probabil nu te-ai infectat.

| CraciunSebastian321 a răspuns:

La supa nu, deoarece virusul nu rezista la temperaturi prea mari.