| StrongHeart a întrebat:

Daca o persoana este infectata cu covid-19 si se vindeca complet, acea persoana mai poate contacta virusul si sa se imbolnaveasca din nou?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, au fost deja cazuri de vindecari de coronavirus, care s-au reinfectat si a doua oara, deoarece tulpina virusului se poate modifica si permite o noua reinfectare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, sunt suficiente cazuri de reinfectare

| Frank51 a răspuns:

Nu, cel puțin nu daca este fix același virus. Doar dacă s-au produs mutații serioase pe parcurs.

| Apokales a răspuns:

Da, mai poate contacta virusul. Si ar putea ramane cu probleme respiratorii chiar daca este tanar, el avand plamanii afectati in proportie de 30%.

| Alverto a răspuns:

Da se poate, fiindcă virusul poate produce noi transformări oricând. Cred că este cel mai rău lucru care se putea întâmpla la nivel global din ultimii 20 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu, dar se poate in cazuri mai rare.

| sawareekh a răspuns:

Este posibil.