| MudaHeg a întrebat:

Dacă stau într-un sătuc mic, iar iubitul meu vine la mine cu bicicleta cam 6 km, jumătate câmp și jumătate sat, nu ieșim decât o dată pe lună, fratele meu iese mai des prin sat dar cu mască, iar mama mea doar când este necesar, la magazinele din sat, sau la oraș pe la market. sunt șanse să pățim ceva? mi-este foarte frică de acest virus, aș vrea să consult un psiholog să mă ajute, sau dacă aveți voi sfaturi... vă mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A fost gasit vreo persoana infectata cu Covid in sat?

| MudaHeg explică (pentru Bula):

Nu. niciuna reală.

| Bula a răspuns (pentru MudaHeg):

Da. Personalul implicat Covid primeste prima lunara de 500 euro.
Deci, trebuie sa demonstreze ca au lucrat. big grin

| Adry05 a răspuns:

Cât timp aveți grijă cu cine intrați în contact, evitați aglomerațiile, purtați mască în spațiile închise unde sunteți cu alte persoane și aveți grijă la igienă sunteți ok.

| Sofer a răspuns:

Nu pățiți nimic. Ieșiți relaxați.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poarta si tu masca si ai grija pe langa ce persoane stai. Degeaba stii ca tu te protejezi daca de exemplu, iubitul sau cei din familia ta, nu se protejeaza si iau contact cu persoane care nu iau masuri impotriva acestui virus. Ai grija sa nu pui mana murdara la gura sau la ochi, sa te speli pe maini cel putin 20 de secunde, sa dezinfectezi produsele ambalate, clantele, manerele. Sa ai grija sa iti pui hainele cu care ai umblat pe afara intr-un loc departe de locul in care dormi. Nu pune mana murdara pe interiorul mastii, pune-o intr-o punga si arunc-o la cosul de gunoi. Nu o transporta pana acasa in buzunar sau alte locuri, ci intr-o puga. Masca o poti dezinfecta cu apa fiarta doar de 3 ori, dupa aceea nu te mai protejeaza atat de bine, scade acest lucru.

| Lowkee a răspuns:

Clar, consulta un psiholog, mai ales dupa povestea ta cu barbatii in negru. Serios.

| Eve27 a răspuns:

Mai mare.i panica decat tot virusul in sine.