| Radandam a întrebat:

Dacă te duci tu la spital și spui ca vrei sa ți facă testul covid îl plătești?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti testat gratuit daca faci parte dintr o acheta epidemiologica sau ajungi la spital cu simptome. Altfel platesti

| Radandam explică (pentru suntserios):

Pai normal ca o sa le zic ca am simptome, deci nu plătesc nu? Și după ce îmi face testul pot pleca acasă?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Radandam):

Nu, vei ramane in spital până când va iesi rezultatul testului.
Sincer, am văzut destul de multe întrebări de ale tale si toate pe care le am văzut au fost cu suspiciuni că ai fi bolnav. Înainte de toate, ti as recomanda sa vezi un psiholog. Nu iti zic cu răutate, dar tu crezi ca suferi de toate bolile posibile si asta e semn clar de ipohondrie.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Doar daca te internezi pentru alte probleme, primul lucru este testul covid, pe care nu-l platesti.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Doar daca esti asigurat, nu platesti.

| Frank51 a răspuns:

E simplu, daca ai simptome e clar ca nu vei plati, daca esti ok dar ai tu acest moft vei platii.

| Sofer a răspuns:

Eu știam ca costa 300 lei testul covid.

| zilog a răspuns:

Cine îți garantează că exact bețișoarele alea nu sunt date cu covid!?

| mont a răspuns:

Dacă te încadrezi in protocolul de testare e gratuit altfel trebuie sa mergi la privat și acolo testul va fi pe bani evident. In principiu dacă nu ai simptome slabe șanse sa ți se facă testul gratuit la spital, iar dacă ai o sa fi certat ca nu ai stat acasă sa chemi ambulanta sa te testeze.